Magnety, tak trochu záhadné předměty, jsou všude kolem nás. Fungují tiše, mají velkou sílu. Pomáhají zajistit hladký chod našich každodenních životů, od malých magnetických uzávěrů diářů a peněženek až po velice silné neodymové magnety v průmyslu – každý typ magnetu má své jedinečné vlastnosti a možnosti aplikací. Zjistěte o nich více. Který magnet se může hodit vám?

Co dělá magnety tak zvláštními?

Permanentní – trvale funkční magnety jsou vyrobené z materiálů, které mají schopnost silné magnetizace a vytváření magnetického pole. Toto neviditelné silové pole přitahuje feromagnetické kovové předměty ze železa, oceli. Anebo také může odpuzovat jiné magnety. Permanentní magnet funguje prakticky napořád. Magnetická síla neslábne, anebo jen velice málo – pokud ji však nezničíte demagnetizací či jiným poškozením magnetu.

Typy magnetů a jejich použití

Permanentní magnety, tedy takové, které fungují pořád i bez přívodu elektřiny, zahrnuje neodymové magnety, feritové, samarium-kobaltové nebo vysokoteplotní AlNiCo magnety.

Neodymové magnety jsou nejsilnější. Bývají využívané při výrobě elektroniky, elektromotorů, techniky, automobilových snímačů. Znáte je i z magnetické tabule v kanceláři nebo třeba zadní strany magnetky na ledničku.

Feritové magnety jsou méně silné, ale odolné vůči korozi, používané pro venkovní použití nebo výrobu elektrotechniky. AlNiCo magnety, odolné vůči vysokým teplotám do 450 °C, mají uplatnění v měřicích přístrojích a elektromotorech.

 

Neodymové magnety: Největší síla v malých rozměrech

Neodymové magnety jsou nejsilnější běžně dostupné permanentní magnety současné doby. Jejich neuvěřitelná síla a kompaktní velikost je činí nepostradatelnými v široké škále aplikací.

V průmyslu se neodymové magnety často využívají při výrobě elektroniky, kde zajišťují efektivní fungování reproduktorů, pevných disků a dalších zařízení. V elektromotorech zvyšují výkon a účinnost, což je klíčové pro moderní techniku i automobilový průmysl. Jsou nezbytné také v automobilových snímačích a různých technických zařízeních, kde jejich síla a spolehlivost zaručují přesné a stabilní měření.

V každodenním životě se s nimi setkáte na magnetických tabulích v kancelářích, kde udrží důležité poznámky a dokumenty. Také je možná znáte ze zadní strany magnetek na ledničku, kde připevňují rodinné fotografie a nákupní seznamy. „Neodymy“ bývají součástí magnetických držáků na nářadí a kuchyňské náčiní.

V průmyslu pomáhají břemenové magnety zvedat těžké předměty a udržovat je na místě.

Neodymové magnety jsou tak všestranné, že najdou využití i v kreativních projektech a hobby aktivitách. Modeláři je používají k připevnění malých částí a vytváření pohyblivých modelů, zatímco v domácnosti se mohou využít k organizaci nástrojů a kovových předmětů.

Pokud potřebujete silný a spolehlivý magnet pro své projekty, neodymové magnety jsou tou nejlepší volbou.

6 zajímavostí o magnetech, které vás možná překvapí

1. Magnetické pole Země

Země sama o sobě je obrovským magnetem, a to díky tekutému jádru složenému převážně ze železa a niklu. Magnetické pole chrání naši planetu před slunečním větrem a umožňuje navigaci pomocí kompasu.

2. Levitační vlaky

Magnety mají klíčovou roli v moderní dopravě. Maglev vlaky, které používají magnetickou levitaci, dosahují vysokých rychlostí díky odpuzování vlakové jednotky od dráhy. Vlaky doslova létají, byť jen nízko nad drahou.

3. Lékařské aplikace

Magnety jsou zásadní v lékařských technologiích, jako jsou MRI skenery, které používají silná magnetická pole k vytváření detailních snímků vnitřních orgánů a tkání pacientů.

4. Magnetická pole a zvířata

Některá zvířata, třeba ptáci a želvy, mají schopnost vnímat magnetické pole Země, což jim pomáhá při navigaci během dlouhých migrací napříč i mezi kontinenty.

5. Vesmírné aplikace

Magnety jsou používané i ve vesmíru, například ke stabilizaci satelitů a vesmírných stanic nebo na vytváření magnetických polí pro ochranu před kosmickým zářením.

6. Magnetické nanomateriály

Ve výzkumu odborníci vyvíjejí magnetické nanomateriály, které mají potenciál v oblasti medicíny, například pro cílené dodávání léků přímo k nádorovým buňkám.

7. Magnetické hračky a vzdělávací pomůcky

Magnety jsou nejen užitečné, ale také zábavné. Magnetické stavebnice a hračky jsou populární mezi dětmi. Pomáhají jim rozvíjet motorické dovednosti a logické myšlení. Vzdělávací pomůcky s magnety usnadňují výuku fyzikálních principů, jako je magnetismus a elektřina.

8. Magnety v umění a designu

Magnety mají své místo i v uměleckých a designových projektech. Umělci je využívají k vytváření interaktivních instalací a mobilů. V designu interiérů se magnety používají k flexibilnímu zavěšování obrazů a dekorací bez nutnosti vrtání do stěn.

 

9. Magnety a bezpečnost

Magnety mohou také mít klíčovou roli v bezpečnostních systémech. Magnetické senzory se využívají v zabezpečovacích zařízeních pro detekci otevření dveří a oken. Také se používají v bezpečnostních zámcích a klíčových systémech.

10. Magnety v ekologických technologiích

Magnety jsou důležité v obnovitelných zdrojích energie, například větrných turbínách či generátorech vodních elektráren. Magnetické generátory přeměňují kinetickou energii na elektrickou energii efektivněji a s menšími ztrátami.

Neviditelná, ale potřebná magnetická síla

Magnety jsou neviditelnými „hrdiny” našeho světa – od zábavných a praktických využití v domácnosti až po kritické funkce v průmyslu a zdravotnictví. Zjistěte, jak dál magnety využít na blogu Magnetik.cz.

Advertorial

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit