Bota, co to začala a všechno změnila…

1985. Rok, co se začaly prodávat… Rok, co se změnila sneaker game od samého počátku.

Na začátku své kariéry v NBA Michael Jordan nevěděl, na jakou značku bot se bude soustředit. V Severní Karolíně nosil Converse, za repre Adidas a dokonce i New Balance na focení pro magazín LIFE. Nike měl ale něco, co mu žádná jiná značka nabídnout nemohla.

Sonny Vaccaro, muž, co pracoval pro Nike, je přesvědčil, aby udělali řadu bot Jordan, pojmenovanou po hráči, která by byla o příčku výše, nežli ostatní signature tenisky, co kdy byly vyrobeny.

Boty si získaly dost pozornosti tím, že kvůli nim MJ dostával za každý odehraný zápas pokutu $5,000, protože porušovaly politiku NBA. To v praxi znamená, že neměly barevnou kombinaci, která byla v té době v NBA povolena.

Air Jordan 1 First
Bota měla toto barevné provedení.

Jak jsem již zmiňoval, boty šly do prodeje roku 1985 jako jeho první “signature” tenisky a vrátily se jako retro v roce 1994 po jeho prvním odchodu z NBA. Michael je nosil v jeho první sezóně v NBA, v jeho druhé sezóně, která byla zkrácena kvůli zranění, a taky v jeho poslední hře za Chicago Bulls v Madison Square Garden roku 1998.

Abych ještě zmínil barevné variace, tak určitě budete znát Royal, které jsou i v nízkém provedení, dále Bulls, které jsou prostě srdcovka! A ještě bych chtěl zmínit zatím poslední release, který se uskutečnil i u nás! Jsou to Nike Air Jordan 1 UNC.

Air Jordan 1 - UNC

Toto už je z tohoto článku vše. Už delší dobu nebyly Legendární tenisky, vím, ale chci, aby to mělo kvalitu a dostatek informací, které by vás mohly zajímat. Určitě budu rád za vaše komentáře, za to, když pošlete i vaše Jordan 1, a i za to, že můj článek budete sdílet na sociálních sítích mezi své přátele! #JUMPMAN

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit