Ještě před pár lety si většina lidí při vyslovení jména Kieslowski vybavila maximálně tak polského režiséra, autora trilogie Tři barvy a dalších zásadních artových filmů. Hudební fanoušci ale dobře vědí, že právě  inspiroval název dvojice, které se před časem stala zjevením české nezávislé scény.

David Pomahač řečený DKP i Marie „Kieslowski“ Bláhovcová pocházejí ze severu Čech, aktuálně jsou však usazeni v Praze. Ačkoli si to o nich řada lidí myslí, nejsou skutečným párem. To jen ve svých indiefolkových písních vyprávěj příběhy o lidských vztazích s takovou intenzitou, jaká se u nás jen tak nevidí. Poznávacím znamením Kieslowski jsou vzájemně propletené hlasy obou členů, které podkreslují hrou na kytaru a klávesy.

kieslowski_by_andreapetrovicova

Letos slaví Kieslowski pět let existence. Za tu dobu stihli natočit tři ceněná alba – Tiché lásky (2011), Na nože (2012) a Mezi lopatky (2014). 21. září odehrají Kieslowski speciální narozeninový koncert v pražském Paláci Akropolis. Ještě předtím, 3. srpna, vystoupí v Divadle Archa před Damienem Ricem. Při této dvojí příležitosti vznikl i podcast, který pro sérii hudebního serveru Xplaylist.cz  připravila Marie Kieslowski.

kieslowski2

Stejně jako v tvorbě Kieslowski v něm spolu komunikují ženské a mužské hlasy. „Je to mix starých věcí, které mám hluboko pod kůží a novějších hlasů, které mě baví a inspirují,“ charakterizuje autorka podcast, do něhož zařadila např. skladdy Tori Amos, Davida Bowieho, St. Vincent, Damona Albarna či LCD Soundsystem.

https://www.facebook.com/events/1615191615473020

https://www.facebook.com/events/541559506006031