Ještě před pár lety si většina lidí při vyslovení jména Kieslowski vybavila maximálně tak polského režiséra, autora trilogie Tři barvy a dalších zásadních artových filmů. Hudební fanoušci ale dobře vědí, že právě  inspiroval název dvojice, které se před časem stala zjevením české nezávislé scény.

David Pomahač řečený DKP i Marie „Kieslowski“ Bláhovcová pocházejí ze severu Čech, aktuálně jsou však usazeni v Praze. Ačkoli si to o nich řada lidí myslí, nejsou skutečným párem. To jen ve svých indiefolkových písních vyprávěj příběhy o lidských vztazích s takovou intenzitou, jaká se u nás jen tak nevidí. Poznávacím znamením Kieslowski jsou vzájemně propletené hlasy obou členů, které podkreslují hrou na kytaru a klávesy.

kieslowski_by_andreapetrovicova

Letos slaví Kieslowski pět let existence. Za tu dobu stihli natočit tři ceněná alba – Tiché lásky (2011), Na nože (2012) a Mezi lopatky (2014). 21. září odehrají Kieslowski speciální narozeninový koncert v pražském Paláci Akropolis. Ještě předtím, 3. srpna, vystoupí v Divadle Archa před Damienem Ricem. Při této dvojí příležitosti vznikl i podcast, který pro sérii hudebního serveru Xplaylist.cz  připravila Marie Kieslowski.

kieslowski2

Stejně jako v tvorbě Kieslowski v něm spolu komunikují ženské a mužské hlasy. „Je to mix starých věcí, které mám hluboko pod kůží a novějších hlasů, které mě baví a inspirují,“ charakterizuje autorka podcast, do něhož zařadila např. skladdy Tori Amos, Davida Bowieho, St. Vincent, Damona Albarna či LCD Soundsystem.

https://www.facebook.com/events/1615191615473020

https://www.facebook.com/events/541559506006031

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit