Aktuální situace sice nenabízí příliš optimistické vyhlídky do budoucna, nicméně poskytuje spoustu času pro konání smysluplných a seberealizujících aktivit. Díky tomu se naskytuje ideální možnost soustředit se na svůj duševní rozvoj, například formou čtení knih, vycházek do parku, vaření nebo historických úklidů domácnosti. Jenomže stejně nakonec drtivá většina zalehne k televizi a začne se poohlížet po novém seriálu na zabití nekonečné nudy. No a právě v tento moment se hlásím se slovem já, předplatitel Netflixu a HBO GO, který rád tráví své osamělé večery sledováním seriálových klenotů. Takže, abych zachránil nejeden osamělý život od psychického zhroucení, přináším vám moje oblíbené kousky z posledních let, které vás mohou bezpečně odtrhnout od reality.

BoJack Horseman (2014-2020) ~ Netflix

Californication 2.0, jen plný zvířat. Tento masterpiece svojí depresivní atmosférou a specifickým humorem, na pozadí nekonečné životní dramatické linie, dokáže zadupat do země i ty nejdražší dramatické seriály.

Začínám mým, dost možná nejoblíbenějším seriálem EVER. Řeč je o animáku BoJack Horseman, který se na první pohled může jevit jako suchá americká rádoby komediální záležitost, nicméně jeho zpracování je zcela odlišné. BoJack Horseman totiž patří asi k nejvíce náročným a depresivním dramatickým seriálům posledních let, jak koneckonců uvádí i mnoho světových recenzí (na Rotten Tomatoes 93%, c’mon…). Obecně by se dal tento seriál označit za takovou společenskou satiru s náhledem do světa filmových hvězd. A děj se točí právě okolo jedné z nich, resp. okolo jedné vyhaslé hvězdy sitcomu “Horsin’ Around” z 90. let, která již 20 let svádí nekonečný souboj se svými sebedestruktivními sklony a prázdnotou uvnitř duše, kterou se snaží zacelit alkoholem, drogami a v neposlední řadě nekonečným proudem špatných rozhodnutí. BoJackova síla tkví v neutuchající dramatické linii, hluboké atmosféře, také ale v kvalitních dialozích, skvěle napsaných postavách s velkou poutavostí a neutuchajícím vývojem. Dále všudypřítomným sarkastickým humorem, který se mnohdy nebojí udělat srandu i sám ze sebe. A co víc, kvalita seriálu roste s každou sérií, stejně jako chuť jej sledovat, jelikož děj se s přibývajícími díly stává spletitějším a stanovené tempo vás nenechá chladnými, spíš ještě nečekaně přimrazí. Nesmím také opomenout bezchybný dabing, za jehož kvalitou stojí kupříkladu jména jako Will Arnett, Aaron Paul z Breaking Bad, Amy Sedaris nebo účasti hvězd, jako jsou Rami Malek, “Weird Al” Yankovic či J.K. Simmons. Teprve s tímhle seriálem si uvědomíte, jak velký přesah může takový animák mít a že vám nejednou může naběhnout husí kůže.


Mr. Robot (2015–2019) ~ HBO

Pokud si někdo myslí, že Rami Malek předvedl v Bohemian Rhapsody svůj životní herecký výkon, měl by se podívat na všechny série tohoto geniálního hackerského dramatu z dílny Sama Esmaila, jenž boduje svými psychologickými hrátkami s myslí a napínavým propracovaným dějem, který ani na sekundu nepoleví a šokuje svými dějovými zvraty a komplexností vyprávění.

Když jsem mluvil o BoJackovi trochu nerozhodně, ve smyslu mého nejoblíbenějšího seriálového počinu, je to proto, že první příčku sdílí s dalším geniálním kouskem, nesoucím název Mr. Robot. Hlavním aktérem tohoto seriálu je Elliot (Rami Malek), velice zručný mladý programátor bezpečnostní firmy, který svoje problémy s navazováním mezilidských kontaktů řeší jejich hackováním. Elliot trpí Aspergerovým syndromem, díky němuž je téměř celý život odtržen od okolního světa a jeho podnětů, až do doby, kdy jej osloví tajná hackerské organizace “fsociety”, která chce s jeho pomocí zničit nadvládu nejmocnějších lidí korporátního světa, kteří údajně řídí světovou ekonomiku a celkový běh dějin. Pokud by se tedy někdo chtěl ponořit do maximálně uvěřitelného světa hackerství, psychologických pohledů do všech zákoutí osobnosti i lidstva samotného nebo Elliotových jedinečných existenčních monologů, v doprovodu úžasného soundtracku a mistrovské kamery, bude do syta odměněn hodinami a hodinami kvalitní zábavy nebo spíše totálního napětí, které vás místy skutečně rozseká. Abych na závěr doložil svoje téměř ultimátní hodnocení seriálu (Rotten 94%, přičemž 5 epizod z poslední 4. řady patří podle IMDb mezi TOP 30 nejlepších epizod všech seriálů ever), Mr. Robot si za svoji existenci vysloužil také řadu nominací, společně s několika vítěznými oceněními. Za zmínku stojí například Zlatý glób za nejlepší televizní seriálové drama, Emmy za hudební doprovod a sám Rami si odnesl i Emmy za nejlepší herecký výkon v hlavní roli dramatického seriálu.


Better Call Saul (2015–2020) ~ Netflix

Better Call Saul je skvělou kombinací pesimistické komedie a dramatu v prostředí právnického světa, na pozadí mexických drogových kartelů. Hlavní hrdina je jistým ztvárněním falešnosti společnosti a reálnou reflexí amerického snu a důkazem, že z nuly se může k úspěchu dopracovat kdokoliv a skutečně jakkoliv.

Následující záležitost přináší menší žánrový odklon i když se stále budeme primárně pohybovat ve vodách dramatu, nyní však v daleko barvitější a veselejší podobě. Může za to Bob Odenkirk, který ztvárňuje hlavní postavu seriálu Better Call Saul. Tento seriál je spin-offem legendárního, snad i kultovního, Breaking Bad, ze kterého si scénáristé vypůjčili postavu Saula Goodmana. Ale nebojte, znalost původního seriálu není třeba, pokud jste čirou náhodou z nějakého důvodu seriál Breaking Bad neviděli, nic se neděje. Better Call Saul je totiž samostatným příběhovým seriálem, mapujícím příběh právníka z Albuquerque v Novém Mexiku, který se snaží profesně prosadit v prostředí sebestředných právnických es, opájejících se svojí reputací ochránců práva. Hlavní postava Jimmy, na první pohled sympatický a extrémně výřečný mladík, však není tak úplně ryzím ztělesněním právnické komory, jak si ji představujeme. Jeho morální kodex je přinejmenším pochybný a pokud jde o vysokou finanční odměnu, jeho zarputilost je obrovská a praktiky nevybíravé. Aby byla zachována původní atmosféra seriálu Breaking Bad, vzal si celých 5 řad na paškál autor původního díla, tedy Vince Gilligan, společně s přispěním Petera Goulda. Díky tomu se kouzlo Perníkového táty nevytrácí a zůstává v podobě skvěle napsaných postav (nejen z původního seriálu), společně s jejich dramatickým vývojem a osudem, který se mnohdy střetává. Co za mě ještě výrazně boduje, je kamera, která dokáže dobře pracovat se scénami a přispívat k přidané hodnotě seriálu. Děj je svižný a zaručeně se budete těšit na další a další kapitoly, na Netflixu se nyní rozjela poslední pátá série, takže při přepnutí na totální no life režim máte šanci stihnout konec v aktuálním čase.


Westworld (2016–doposud) ~ HBO

Westworld je temnou sci-fi westernovou odyseou, jejíž ztvárnění si vzal na starost mladší z bratrů Nolanových, v doprovodu Lisy Joy. Příběh vás zavede do blízké budoucnosti, na počátek hrátek s umělou inteligencí, kde se ústředním motivem stávají filozofické úvahy o povaze vědomí a hranici mezi lidmi a umělou inteligencí.

Seriál Westworld je inspirovaný stejnojmenným filmem Michaela Crichtona z roku 1973, který pojednává o futuristickém zábavním parku obydleného robotickými bytostmi, nerozpoznatelných od svých stvořitelů. Tento zábavní park však je velice specifickým, atrakce zde totiž tvoří především zmíněné robotické bytosti (hosts). Ty mají svůj scénář, díky čemuž vytváří iluzi vlastního života. Lidé se mohou do tohoto parku přenést díky počítačovému programu a stát se nesmrtelnými návštěvníky Westernového světa, které jim dokáže zprostředkovat maximálně realistický zážitek. Proto sem míří především zbohatlíci, kteří touží zažít dobrodružství a nechat volný průběh svým zvráceným touhám. Pokud v něčem Westworld vyniká, je to hutný děj, jehož nitky budete díky skvělému vypravěčskému pojetí postupně odkrývat. Aby však došlo k totální koherenci mezi vámi a seriálem, musíte se mu naprosto oddat. Právě proto je seriál určen především milovníkům propracovaného děje, kterým nevadí mnoho tajemství a nevysvětlitelných otázek s příměsí občasné kontroverze.


Bez Vědomí (2019) ~ HBO

Toto špionážní drama z období před sametovou revolucí je označováno za jeden z nejkvalitnějších českých seriálů uplynulých let. Sází přitom na vypjatou atmosféru a maximálně věrohodné ztvárnění tehdejšího režimu s kvalitním hereckým obsazením.

Jedním z nejnovějších produktů české kinematografie je špionážní seriál Bez Vědomí, odehrávající se na podzim roku 1987. Ústřední postavou je profesionální houslistka Marie  Skálová (Táňa Pauhofová), která již 12 let žije v exilu se svým manželem a pronásledovaným disidentem Viktorem Skálou (Martin Myšička). Příběh začíná v době, kdy je revoluce v bývalém komunistickém Československu na spadnutí, a Marie touží po tom navštívit svoji rodinu v Praze. Po krátké době v rodném Česku a návštěvě rodiny však za podezřelých okolností Viktor zmizí. Marie proto začíná po svém manželovi ze všech sil pátrat a zjišťuje, že není jediná. Skálovo zmizení totiž prošetřují také tajné orgány několika států. Hlavní hrdinka se tak ocitá ve sněti lživých agentů a frustrace, přičemž jí za zády tikají hodiny mocenského převratu. Seriál nabízí celkem 6 dílů, které jsou plné napětí, gradace a nerozluštitelných hádanek. K tomu je třeba přičíst nesmírně kvalitní dobové zachycení a pohlcující atmosféru tehdejší Prahy.


Altered Carbon (2018–doposud) ~ Netflix

Kyberpunková Blade Runnerovská detektivka, která dokáže zaujmout kvalitním ztvárněním pesimistické vize daleké budoucnosti, surovostí, divokou akcí a filozofickými úvahami o povaze lidstva napříč jeho existencí.

Můj nejnovější přírůstek do seznamu sci-fi futuristických seriálů se nazývá Altered Carbon, v českém překladu “Půjčovna masa”, jenž je inspirován předlohou stejnojmenné knihy Richarda Morgana. Za názvem toho seriálu se víceméně skrývá i jeho pravá podstata. Děj nás zavádí do roku 2384, kdy se lidem dávno povedlo překonat nejobávanějšího strašáka života – smrt. Nikdo však není nesmrtelný v pravém slova smyslu, za účelem dosažení nesmrtelnosti byly vytvořeny tzv. báze, tedy prostředky pro zachycení osobnosti člověka, jeho vědomí a vzpomínek, a byly umístěny do páteře každého smrtelníka. Pokud člověk v životě zemře a jeho báze není poškozena, může být dosazena do nového pouzdra. Tento termín je označením pro lidské tělo, které tak v tomto období znamená pouhou schránku. Hlavní postavou tohoto seriálu je bývalý člen elitního týmu vyslanců a vězeň Takeshi Kovacs, který je po 250 letech v hibernaci rozmrazen, aby díky svým jedinečným schopnostem vyřešil vraždu jednoho zvrhlého zbohatlíka z obrovským meziplanetárním vlivem. Za odměnu je mu slíbeno prominutí trestu a kýžená svoboda. Divák je tak zaveden do zkaženého světa plného nahoty, temnoty zvráceností a krvavé akce. Na škodu nejsou ani neotřelé herecké tváře, občasné vtípky a především všudypřítomná atmosféra budoucnosti, plné neonů a deště.


Euforie (2019) ~ HBO

Euforie je teenagerskou prvotinou produkce HBO, za níž se skrývá melancholická story dvou výstředních dívek, které spojily dohromady společenské hodnoty a drogové závislosti. Seriál se snaží nabourat zaběhlá klišé poodhalováním psychologických rysů chování amerických teenagerů a jejich palčivých životních strastí.

Určitě jste v posledních letech zaznamenali znatelný nárůst seriálů s teenagerskou tématikou, které se svojí podstatou snaží cílovým skupinám vštěpit spoustu ponaučení a znalostí. Euforie je premiérovým vstupem HBO do středoškolské kultury, jenž se dle očekávání vydává poněkud odlišnou cestou. Talentovaný režisér a scénárista Sam Levinson si připravil vlastní obraz amerických teenagerů a jejich života, který je plný středoškolských traumat, drog a projevů temných zákoutí lidské duše. Zapomeňte proto na barvité scenérie Sex Education, tento počin jde daleko za hranice rutinních problémů a svoji cílovku se snaží srazit svojí temnotou a hloubkou. Seriál vždy přináší příběhy osob se svými specifickými problémy, ale přitom se vždy motá kolem dvou výborně zahraných hlavních postav, Rue a Jules. K jeho kvalitě přispívá také mimořádná práce s kamerou, povedené záběry a v neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout i soundtrack, jehož režii si vzal na starost Drake.


F1: Drive to Survive (2018–doposud) ~ Netflix

Tento “dokuseriál” je skvěle zkonstruovaným náhledem do světa Formule 1, jeho zákulisí i mimo něj. Nechybí emoce, gradace, napětí a poutavé vyprávění nad osudy jezdců i týmových manažerů v popředí. Díky tomu se každý jedinec dostane k závodům F1 blíže, než kdy dříve, a to i, těmito legendárními závody, dosud neposkvrněný divák.

Pro milovníky sportu je jako ušitý dokument z prostředí Formula One. Každá série mapuje uplynou sezónu a jednotlivé díly se vždy tématicky zaměřují na příběhy jezdců a jednotlivých týmů. Pokud však někdo čekal pouhé ohlédnutí za sezónou, bude zklamán, respektive příjemně překvapen. Tento seriálový dokument je totiž zcela odlišnou záležitostí, která se vždy zaměřuje na jediné, na lidi, kteří účinkují za oponou největších motoristických závodů. Divák se tak dočká nekompromisního náhledu do zákulisí Formulí i mimo něj, kde hlavní roli hrají příběhy jednotlivých jezdců i stájových manažerů. Produkčně se jedná o mistrovské dílo, jelikož seriál dupe na plyn v oblasti emocí, vyprávění příběhů a vysokého napětí. Scénáristé se tak snaží i nezainteresovaným jedincům přiblížit kolotoč závodů Formula 1 a zdůraznit osudy některých závodníků a týmů. Stejně kvalitně tento seriálový dokument pracuje i se záběry a střihem, jenž vytváří skvělou atmosféru plnou napětí a úžasných záběrů, které zachycují vše podstatné do takové míry, že výsledek působí místy až neautenticky, ale přitom pouze čerpá z reálného dění.


Mindhunter (2017–doposud) ~ Netflix

Mindhunter je hlubokou seriálovou sondou do myslí sériových vrahů. Seriál se pyšní vysokou úrovní propracovanosti analýz psychologických pohnutek psychopatů a boduje dusnou atmosférou, která vytváří hodně hutný a pro některé těžko stravitelný zážitek.

Netflix se zase jednou trefil do černého, a to naprosto unikátním seriálem, který boří zaběhlá zpopularizovaná schémata obdobných seriálů. Mindhunter se může pyšnit mysteriózně hutnou atmosférou a ztvárněním komplexních odborných vyšetřovacích technik agentů FBI. Ti se v roce 1979 pouští do vyšetřování případů těch nejbrutálnějších sériových vrahů, aby tak poodhalili jejich vzorce chování a díky nim mohli napomoci k dopadení podobně zvrácených jedinců, pobíhajících na svobodě. Divák se tak prostřednictvím rozhovorů dvou agentů stává součástí zvráceného dějiště, které je plné dramatických momentů, dějových odhalení a všudypřítomné temnoty plynoucí z hrůz sériových vrahů. Zároveň se seriál snaží každému přiblížit zárodky vzniku termínu “sériový vrah” a poskytnout tak náhled do kriminalistických procesů a tehdy nově se formujících metod vyšetřování.


Curb Your Enthusiasm (2000–doposud) ~ HBO

Americký komik Larry David se snaží dosáhnout štěstí, přitom ničí všem kolem, včetně sám sebe. Realtime humor, spousta celebrit a komické scény z reálného života, pocházejících z nahodilých událostí a improvizací před kamerou. Svým způsobem je tento sitcom unikátní “a přitom taková blbost”.

Curb Your Enthusiasm, v českém znění “Larry, kroť se”, je komediálním seriálem, jehož počátek se datuje až do roku 2000. Momentálně si na HBO GO kroutí svojí 10. sérii a stále servíruje maximální osobitý humor. Koncepčně se jedná o téměř unikátní počin, v jehož hlavní roli vystupuje Larry David, jako… Larry David. Tento populární americký komik má v podstatě vše, co by chtěl prostý smrtelník v životě mít. Je bohatý, má krásný hollywoodský dům, slavné přátele a starostlivou ženu. Bohužel, Larryho život je těžce kočírovaný chaos. Jednotlivé epizody jsou v neustálém doprovodu kamery všedním ztvárněním Larryho dne, jeho aktivit a interakcí s fiktivními i skutečnými osobami. Mnozí z účinkujících jsou dokonce slavné celebrity, které ztvárňují sebe samy. Svěží koncept natáčení Larryho života bez  výrazného přispění scénáře dokáže zprostředkovat minimalistické, avšak naprosto nenucené a přirozené scény a trapasy, v nichž herci dokonce často improvizují. Humor je místy povrchní a někdy utopený, ale nakonec vždy vyplave na povrch nějaká hloupost, která zapříčiní, že se všemu zasmějete a ve výsledku si nakonec oblíbíte tu strohost děje a jedinečně přirozený vznik vtipných scén.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit