Půlnoční Meloun je hudební projekt, který byl už několika nezávislými pozorovateli označen za “zdivočelé Bratry Ebeny”. Charakteristické je pro ně především humorné vystupování a zběsilé střídání u hudebních nástrojů.

Na první desce Divný Setkání vyrobené v domácích podmínkách na podzim 2018 se zjevují divoké příběhy a roztodivné postavy, které doprovází netradiční melodie na klavír, saxofon či klarinet.

foto: Kateřina Ritterová

Od té doby se jejich tvorba, kterou zprvu označovali za jazzrock, posunula alternativnějším směrem: ústředním tématem nového alba je fiktivní ministerstvo, kterému jsou věnovány první čtyři skladby. Břitkou kritiku absurdní byrokracie Půlnoční Meloun obalil do nepravidelných rytmů a komplexních harmonií, které se inspirují progresivním rockem. Třetí skladbu Dotovaný Hermelín si členové kapely vybrali jako singl, ke kterému rovněž natočili videoklip, jenž je k shlédnutí na YouTube.

Zbylých šest skladeb na albu již není konceptuálně vázáno, ale nabízí pestrou škálu nálad – od romantické balady Skála přes orientální nádech písně Bar Střední Výstřední po zasněné blues o obci Kropáčova Vrutice.

grafika alba: Ondřej Mašek

Nejpropracovanější kompozici si melounoví muzikanti nechali na konec – jedná se o zhudebnění básně Tlachapoud, která pochází z univerza Alenky od Lewise Carrolla. Tento téměř osmiminutový výlet do světa fantazie je tak trochu protipólem všech úředních formalit, které musel posluchač překonat na začátku alba.

Půlnoční meloun: David Le Cam, Jakub Landsmann, Lukáš Smrkovský a Filip Janoušek

Ministerstvo Pandí Kůže bylo slavnostně pokřtěno ve středu 8. června v pražském kulturním centru Grid. Kmotrem alba se stal věhlasný písničkář Michal Horák, který mu popřál mnoho úspěchů a poslechů. Půlnoční Meloun se rozhodl pro vydání ve dvou podobách: jedno fyzické, které obnáší nahrávky na USB klíči a k tomu knížečku s texty písní a spoustou zábavných formulářů k vyplnění, druhé online na platformě Bandcamp.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit