Mitski Miyawaki, dívka mnoha tváří, přijede 27. února 2017 poprvé do Prahy představit svou novou desku Puberty 2 – album, které je svatým slovem pro všechny, kdo svádí boj mezi tím, co cítí, a tím, co by cítit chtěli. Jako support vystoupí britská indie pop punková kapela Personal Best.

„Napůl Japonka, napůl Američanka, ale dohromady ani jedno,“ reflektuje svou výchozí situaci Mitski Miyawaki. Obklopená matčinými japonskými popovými deskami ze 70. let a otcovými folkovými nahrávkami, vyrůstala Mitski v Republice Kongo, Číně, Malajsii; střední školu vychodila v Turecku a v New Yorku pak studovala film. Pocity nezařaditelnosti a rozpolcenosti mezi kulturami jsou hlavním tématem jejích písní (např. Your Best American Girl). To, že její budoucnost je v hudbě, si prý Mitski uvědomila jednoho zamlženého rána, kdy si sedla za klávesy a složila píseň Bag of Bones. Na Facebook si pak napsala „I was fucking doomed!“ a v následujících letech si během studia na newyorské hudební konzervatoři SUNY Purchase sama vydala alba Lush (2012) a Retired from Sad, New Career in Business (2013).

Album

V listopadu 2014 vyšlo její první studiové album Bury Me at Makeout Creek, které Mitski vyneslo mezi hvězdy indie scény. New York Times a Pitchfork napsaly na tuto desku, která mimochodem dostala jméno podle jedné hlášky ze seriálu The Simpsons, oslavné recenze; Rolling Stones Mitski dokonce zařadil do seznamu „10 Artists You Need to Know“ a slibná kariéra plaché, dnes dvaceti šestileté slečny odstartovala.

Poprvé v ČR

V MeetFactory představí Mitski svou nejnovější desku Puberty 2, kterou vydala v červnu 2016. Na pozadí často burácivých tónů, které mají svůj základ v garage rocku a punku, zní silný, a přece křehký hlas, který mnozí přirovnávají k Angel Olsen nebo dokonce PJ Harvey. Zaškatulkovat se ale Mitski jen tak nedá. Někdy její hlas zní odcizeně a to navzdory bolestně osobním textům o životě. V další písni na vlnách R&B něžně prožívá každodenní malé boje, které jí jednou snad dovedou ke štěstí. Měnící se atmosféra písní má ale jedno společné – je to jako číst kroniku o vnitřním boji jak přežít. Puberty 2 ideově navazuje na předchozí album, vyrůstá na stejných základech, ale je zde znatelný posun. Mitski se netají svou inspirací kapelou Pixies, nebojí se kombinovat elektroniku s tradičními zvuky kytar. Oproti předchozí desce je Puberty 2 sebevědomější a odvážnější. „Věděla jsem, co chci, věděla jsem, co dělám, a bylo mi jedno, jestli se to některým lidem bude líbit, nebo ne.“ Navzdory tomuto prohlášení je ale jasné, že se pubertální kapitola jejího života ještě neuzavřela. Ostatně název alba mluví sám za sebe – původně vtip, název, který připomíná blockbuster filmy pro teenagery, se přerodil do konceptu celé desky.

27. února se Mitski + Personal Best v MeetFactory. Toto setkání v duchu „Happiness fucks you“ bude určitě stát za to.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit