Rad, jak šetřit peníze, existuje mnoho. Můžeme omezit naše zlozvyky a odříct si láhev kvalitního vína, můžeme se sprchovat studenou vodou a chodit spát za soumraku, abychom ušetřili za energie. Peníze jsou ale prostředek nikoliv cíl a my bychom měli žít a ne jen přežívat. Jak tedy ušetřit efektivně? Můžeme začít tím, že si vytvoříme přehled o našich výdajích. Snadno zjistíme, že platíme příliš mnoho za něco, co vlastně nechceme nebo nepotřebujeme.
Jak šetřit při nakupování
Obchodníci útočí na naše emoce. Často se necháme zlákat zbožím v akci, které ve skutečnosti není v nějaké výrazné slevě. Pokud chceme ušetřit, musíme vzít rozum do hrsti a předem si promyslet, co zrovna potřebujeme. V tom nám může pomoci nákupní seznam.
Při koupi dražších věcí, jako jsou elektrospotřebiče či oblečení, bychom si vždy měli nejprve udělat průzkum cen na internetu. Nejednou zjistíme, že za věci v kamenných obchodech vysolíme o desítky procent víc, než při objednání online.
Jak šetřit na bankovních poplatcích
Ani české banky nejsou k zákazníkům zrovna přívětivé a mnoho z nich si stále účtuje směšné poplatky. Naštěstí nemusíme hned provádět převod peněz do zahraničí. Stačí si projít nabídky na trhu a zjistit, která banka nabízí bezplatné účty. Pak jen zjistit, jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky, a své finance uložit tam, kde se nám nebudou každý měsíc ztrácet.
Jak ušetřit na službách operátora
Čeští operátoři jsou proslulí zbytečnými poplatky. Je smutným faktem, že ceny za telefonní služby a data jsou v zahraničí mnohem levnější. Přesto mnoho lidí zůstává věrných svému operátorovi a platí tak nehorázné peníze za služby, které by i v rámci Česka mohl získat levněji. Měli bychom proto srovnat tarify jednotlivých operátorů a porovnat je s tím naším. Rozdíl může být měsíčně i několik stokorun.
Pokud nechceme odcházet od operátora, je dobré se ho pozeptat na neveřejné tarify. Jde o neoficiální ceny, které operátoři nabízejí svým klientům, když hrozí, že od nich odejdou.