Devadesátky byly super. Důkazem toho je i mafián Ivan Jonák, který rozhodně uměl žít po svém. Jeho životním dílem byl klub Discoland, kam chodili na drink šéfové pražského podsvětí, Karel Gott, anebo i Guns N’ Roses.

Založení Discolandu

Člověk, který začínal jako taxikář a vyhazovač, objevil v devadesátých letech doslova díru na trhu, která mu vydělala miliony. Také mu v Praze chyběl pořádný klub, který by stál za návštěvu. Rozhodl se vybudovat klub, který do té doby neměl v Čechách obdoby. On a jeho manželka našli investora z Německa, kterému se nápad zamlouval a rozhodl se Jonákovi pomoct. V roce 1992 se začalo budovat. Discoland se stal ihned po otevření Mekkou různých mafiánů a celebrit, klub se stával doslova kultem. Za večer jste mohli potkat Lucii Bílou, Karla Gotta, nebo třeba Dalibora Jandu. Jonák si splnil svůj sen a žil více než spokojeně, což taky dokazoval jeho životní styl.

O Jonákovi po Praze kolovaly úplné legendy. Několik lidí ho vidělo, jak jede nahý na zadním sedadle kabrioletu, kde vedle něj sedí pár nahých žen a společně se prohání Prahou. Chodil taky dost výstředně oblékaný. Kýčovité řetězy a prsteny, kterými byl doslova osázený, se staly prakticky jeho symbolem. On sám tvrdil, že peníze mnohem radši utrácí, k čemu jinému prachy taky jsou? Samozřejmě byl také milovníkem zvířat, ale asi ne úplně takových, jaké byste očekávali. Choval medvěda a krokodýla, kteří nebyli úplně běžní domácí mazlíčci, ale Jonák je prostě chtěl. Po Praze také koloval příběh o tom, jak si Jonák nechal přivést sníh přímo z Alp uprostřed léta, aby se osvěžil. Byl schopný zkrátka utratit několik set tisíc korun za den. Tehdy snad neexistoval kluk, který by si nepřál být jako Ivan Jonák.

Jeho Discoland zažíval stále neuvěřitelnou slávu. Discoland prý navštívila například i skupina Guns N’ Roses, která si podnik vychvalovala. Ivan si prostě žil svůj sen, který se mu plnil nad jeho očekávání.

Rychlý pád

Jeho nikdy nekončící sen však přerušila zlá zpráva. Jeho manželka byla nalezena mrtvá, někdo ji zastřelil. Později se zjistilo, že ona a již zmíněný německý investor se chtěli Jonáka zbavit a převzít jeho byznys. Zjistilo se, že na vraždu Jonákovy manželky byl najat nájemný vrah. Jediný, kdo přišel jakožto podezřelý v potaz, byl ale právě Ivan Jonák. Po smrti jeho manželky, byly na Ivana dokonce spáchány dva atentáty. Poprvé mu někdo uložil bombu pod auto a podruhé se ho někdo pokusil zastřelit, ale když mu mířili na hlavu, Ivan na poslední chvíli hlavu otočil, takže mu náboj prostřelil “pouze” tvář.

Z objednání vraždy své manželky byl obviněn Jonák. Soud ho uznal nejdřív nevinným, ale po detailním prošetření důkazů ho nakonec poslal za mříže. Na osmnáct let. Ivan Jonák celou dobu vinu na účasti vraždy své manželky popíral a tvrdil, že spolu měli hezký vztah. Co ho také hodně mrzelo, že se musí zdát svého snu. Discolandu. A to na necelé dvě dekády.

V roce 2014 byl Ivan propuštěn. Osmnáct let v base se na něm dost podepsalo. Hodně zestárl. A co bylo nejhorší, z Discolandu se za ta léta stala ruina. Jeho sen byl doslova v troskách. Jonák se ale nevzdával a chtěl legendární klub znovu obnovit, ale velký comeback, jak si ho představoval, nenastal. Ivana hodně štval dnešní moderní svět a často na něj nadával. Vadil mu strašný spěch a stres, který byl na lidech vidět. Snažil se užívat si svobody, ale bohužel si ji moc dlouho neužil. O dva roky po propuštění v roce 2016 Ivan Jonák umírá. Zemřel na nemoc spojenou s jeho cukrovkou, která ho dlouhá léta trápila. Spousta lidí tvrdilo, že s Ivanem Jonákem odešel i poslední nádech devadesátých let, pro které byl Ivan Jonák doslova definicí.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit