V sobotní večer, 11. listopadu, se starobylé zdi kostela U Salvátora nedaleko Pařížské ulice v Praze rozvibrovali kombinací historie a současnosti. Varhany, obvykle symbol sakrálních tradicí, se staly klíčovým prvkem ve spojení s elektronickou hudbou v doprovodu projekce vizuálního umění. O výjimečný zážitek v podobě koncertu Organic II se zasloužily spolupracující festivaly Spectaculare a Prague Sounds. Mezi vystupujícími uměli byli český projekt Trans Organic a hudební interpretky Katta, zastupující Českou republiku, a Emika z Velké Británie.

Tento nevšední večer zahájilo v 19:30 duo Trans Organic – hudební projekt Markéty Schley Reindlové a Tomáše Reindla. V mystickém osvětlení kostela, s diváky částečně sedícími v lavicích a částečně postávajícími na emporách, duo představilo hodinovou smršť zvuků a vizuálů Ivety Kratochvílové (Bionic), vycházející z kombinace tradičního zvuku varhan s interaktivní elektronikou, dalšími nástroji i reprodukovanými úryvky náboženských textů. Svou show přesvědčivě demonstrovali, že varhany mohou překročit hranice tradiční hudby a otevřít se takovýmto novým možnostem.

„Buďte jednomyslní v pravdě a milujte se navzájem.“

Následovala krátká přestávka, během které měli diváci možnost se zahřát svařákem a připravit se na další část programu. Druhá část večera patřila české varhanici a skladatelce vystupující pod jménem Katta. Ve svém vystoupení předvedla skladby ze svého nejaktuálnějšího alba “Vox Organi”, vydaného letos v květnu. Album, nahrávané přímo na varhanech kostela U Salvátora, představuje Kattinu kombinaci hry na varhany se zpěvem starých duchovních textů, jako jsou Kyrie Eleison nebo Agneče Božij. Každá skladba je tak trochu cestou do hlubin duše i historie. Vizuální doprovod Jana Hladila a proměnlivý light design kostela zároveň vytvářely uhrančivé prostředí, které se měnilo od poklidných tónů až k dramatickým momentům připomínajícím vymítání ďábla. Barvy kostela se postupně střídaly od fialové, přes červenou, růžovou až po modrou.

Album Vox Organi vyšlo pod labelem Emika Records, jejíž zástupkyně Emika, vlastním jménem Ema Jolly, do Prahy zavítala, aby večer před desátou hodinou zakončila svým DJ setem. Navrch k tomu zazpívala i několik skladeb za doprovodu na varhany hrající Katty.

Trojkoncert Organic II představil novou generaci hudebníků, kteří přistupují k varhanům bez předsudků a s odvahou kombinují monumentální zvuk tohoto nástroje s moderní elektronickou hudbou. Koncert nebyl jen hudebním vystoupením, ale manifestem nové éry, kde se minulost a budoucnost hudby setkávají v harmonickém spojení. Pro všechny přítomné to byla nejen oslava zvuku, ale i hmatatelný zážitek, který se dotkl jejich srdcí a duší.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit