Rok s rokem se sešel a původně jednodenní festival, na kterém vloni vystoupila například kapela Linkin Park, ještě více vyspěl a Aerodrome dostal nový formát – je z něj třídenní akce nabitá světovými kapelami a interprety. Už první den přilákal tisíce návštěvníků. Není se čemu divit, návštěvníky totiž čtvrteční line-up lákal na jména jako Glass Animals, Tommy Cash, MØ a především Wiz Khalifa. Zlákat jsme se nechali i my…

A rozhodně jsme nelitovali. I když atmosféru festivalu od začátku dne narušovalo nepříznivé počasí a vytrvalý déšť, energie, kterou interpreti nechali během svých vystoupení na stagi, návštěvníky opět dobila.

Festivalový areál, rozprostírající se na letišti v Panenském Týnci, hodinku cesty od Prahy, vás pravděpodobně moc neohromí, i když se organizátoři snažili jej vyzdobit a okořenit atrakcemi jako třeba Hurricane Factory, je to prostor celkem neosobní a nikterak zajímavý – zde je určitě prostor pro zlepšování do dalších ročníků.

Co se ale týče toho hlavního… hudby. Na své si přijdou všichni – organizátoři nemysleli nejen na “mainstream”, ale i na příznivce metalu, rocku a fanoušky českých interpretů jako třeba Eddie Stoilow nebo Ektor. Co je právě na podobných multižánrových festivalech sympatické, je to, že i týpek, který před chvílí pogoval na koncertě heavy metalových Bullet For My Valentine, se po skončení show přesune na druhou stage a užije si koncert dánské zpěvačky MØ.

Ze čtvrtečního line-upu mě osobně nejvíce zaujali Glass Animals, jejichž poměrně nedávný koncert v pražském klubu Roxy jsem si nemohl vynachválit. Koncert pod širým nebem měl samozřejmě docela jinou atmosféru, byl možná uvolněnější a v něčem sympatičtější, ale zážitky z klubu, ve kterém tracky zněly prostě lépe, se nevyrovnal. Tak či onak to byl příjemný zážitek a zejména moment, kdy frontman kapely Dave Bayley sešel na rozbahněnou trávu mezi fanoušky, odkud odzpíval celou sloku jedné písně, se mi vryje do paměti.

Skvělý koncert odzpívala již zmiňovaná zpěvačka MØ, která v Česku vystoupila již poněkolikáté a má zde již početný fanklub. Nebála se dát najevo svůj vřelý vztah k místnímu publiku a ukázala, že se z ní stává (pokud jí už tedy není) hvězda první kategorie. Její tracky zní pěvecky téměř totožně jako studiové nahrávky a hity na publikum zkrátka skvěle působí.

Ještě před nejočekávanější částí dne, koncertem rappera Wize Khalify, kvůli kterému přijela možná většina čtvrtečních návštěvníků, jsme přihlédli k působivé show metalcorové kapely Parkway Drive, na níž nás nejvíce zaujal bubeník kapely Ben “Gaz” Gordon, který se několikrát během koncertu otočil a bubnoval vzhůru nohama.

No a konečně hřeb večera, alespoň pro většinu příchozích. Americká hiphopová legenda, rapper Wiz Khalifa a jeho první koncert v České republice. I když už má možná vrchol své kariéry za sebou, stále za sebou táhne milionu fanoušků, a to díky nesmazatelným hitům jako Black and Yellow, Young, Wild & Free, Medicated, See You Again, Sucker For Pain, We Dem Boyz a dalším a dalším a dalším. Ty všechny toho večera zazněly a nikdo nemůže popřít, že slyšet tyto světoznámé pecky naživo je zkrátka zážitek. Show to nebyla nijak zvlášť ohromující nebo promyšlená, ale to nevadilo. Stačil Wiz, létající nafukovací jointy a marihuanový odér, kterým si většina fanoušků v kotli, zpříjemňovala už tak velmi sympatickou chvilku. S přicházejícím koncem koncertu se začal stupňovat i déšť a jako by to bylo domluvené, přesně po zaznění posledního tónu a odchodu Wize Khalify, se průtrž spustila nejvíce a udělala tak tečku za čtvrtečním programem Aerodrome festivalu.

Předpověď na pátek je už daleko příznivější a před námi jména jako Milky Chance, Portugal. The Man, CHVRCHES a diva Lana Del Rey. Tak na Aerodromu na viděnou!

foto: Martin Klesnil

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit