Jeho fotografie byste si mohli snadno splést se záběry z filmů Davida Lynche. Nápadně připomínají snímky jako Modrý samet, Mulholland Drive nebo legendární seriál Twin Peaks. Tajemná atmosféra amerického předměstí, napětí, strach a mnoho otázek ohledně toho, co se asi stalo před cvaknutím spouště fotoaparátu a co následovalo pak. Pravdou je, že se nejedná o vystřižené momenty z žádného filmu ani seriálu, ale o inscenované fotografie, za kterými stojí renomovaný fotograf Gregory Crewdson.

Pojem inscenovaná fotografie (staged photography) je vlastně takový opak momentky – pro pořízení záběru je třeba dokonale připravit všechny jeho aspekty. Američan Gregory Crewdson se ve své tvorbě inspiruje hollywoodskými režiséry jako Hitchcock nebo Lynch, ale i realistickou tvorbou malíře Edwarda Hoppera. Kvůli jedinému snímku je schopný si najmout klidně 40 členný štáb, který skutečně mnohdy připomíná ten filmový. Nechává bořit nebo naopak stavět celé domy, využívá filmové ateliéry a najímá si řadu profesí – jeřábníky, osvětlovače, specialisty na kouřové a světelné efekty, herecké a komparsové agentury včetně maskérů i kadeřníků. Výsledkem jsou scény, které ve vás vyvolají při pouhém pohledu řadu emocí.

“Co mne nakonec děsí nejvíc, je realita.” – Gregory Crewdson v rozhovoru s Bradfordem Morrowem [1997]

Gregory Crewdson (*1962) pochází z Brooklynu a od roku 1993 je profesorem na Yale University. Při své práci pracuje se špičkovou kamerou Sinar na formát 18×24 cm, takže fotografie jsou technicky velmi dokonalé. Svými surrealisticky laděnými kompozicemi zasáhl celý svět. Na jaře roku 2008 měl výstavu i v pražské Galerii Rudolfinum.

5.1.2

zdroj:
collater.al
wikipedia.org

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit