Dvacítku filmů o architektuře, urbanismu a designu představí již devátý ročník festivalu Film a architektura, který se uskuteční od 30. září do 7. října v městech po celé České republice a na Slovensku. Nadcházející ročník s podtitulem Skryté příběhy uvede výběr snímků odkrývajících příběhy a problémy, jež s sebou architektura a urbanismus mohou přinést.

„Architektura neexistuje bez člověka. Za zdmi staveb i urbanistickými plány se skrývají lidské příběhy, které vybrané snímky odkrývají,“ představuje koncept dramaturgyně festivalu Martina Freitagová.

Festival letos uvede hned několik celosvětových premiér. Na trase New York – Kodaň – Praha se ve středu 30. září poprvé před zraky diváků promítne Making a Mountain, snímek o unikátní spalovně Amager Bakke v Kodani od dánského ateliéru BIG Bjarke Ingelse. Proslulé studio v projektu skloubilo spalovnu odpadu se sjezdovkou pro lyžaře i horolezeckou stěnou. Návštěvníci mohou také vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi či Ztracený architekt Ernst Wiesner o tomto významném architektovi s československými kořeny, jenž byl žákem Adolfa Loose nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Samozřejmě nebudou chybět ani online debaty a diskuze s osobnostmi světové architektury či hudební večer, jenž představí zajímavé videoklipy spojené s architekturou.

Jednu ze sekcí věnuje festival i výrazným ženám v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech osobnostech 20. století a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity převyšuje význam jednotlivých budov.  Dále budou uvedeny též dokumentární portrét Evy Jiřičné či snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Online se s Prahou v kině Světozor spojí také kurátorka britského V&A Olive Horsfall Turner, které jako první muzeum na světě archivovalo část komplexu sociálních bytů Robin Hood Gardens.

Festival proběhne ve 22 městech po celé České republice a na Slovensku, 30.9. odstartuje v  pražském kině Světozor a CAMPu a do 7.10. poběží ve vybraných regionálních městech.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit