Festival Alternativa je pražským hudebním festivalem s jednou z nejdelších tradic. Již od devadesátých tvoří úspěšnou alternativu komerčním a unifikovaným festivalům a snaží se nacházet dosud neprobádaná zákoutí hudební scény. Při tom spojuje nekonvenční linky a prvky domácí i zahraniční tvorby.

Alternativa, pražský hudební festival, má svou domovskou scénu v kulturním centru Meetfactory na pražském Smíchově. Každý rok představuje avantgardní hudební tvorbu z domoviny i ze zahraničí. Za dvacet osm let své existence představil celou řadu oblíbených a populárních interpretů z celého světa. Zároveň ale Alternativa dává možnost talentovaným nováčkům, které zatím ještě nikdo nezná. Právě sem se Alternativa přesunula od svého původního dramaturgického a programového záměru. Tím zpočátku bylo představení předních a vedoucích zástupců freejazzové, improvizační, experimentální a avantgardní tvorby. Na festivalu můžete tedy slyšet vedle vyhlášených legend i teprve aspirující talenty a tvůrce.

Od devadesátých let, kdy festival vznikl, se úspěšně snaží vystupovat jako silná alternativa mediálním a komerčním festivalům a akcím. Ty se totiž v očích kurátorů a dramaturgů Alternativy tvoří podle unifikovaných pravidel. To podle nich nemůže správně podpořit tvůrčí a avantgardní atmosféru, které chtějí v Meetfactory každý rok dosáhnout. Na Alternativě jde o nevšední, odvážnou, hutnou a invenční hudbu. Dále pak také a o hledání nových a neoposlouchaných úhlů a prvků v kontextu hudby, která se nebojí vystoupit z komfortní zóny a zavedených škatulek.

Alternativa za desítky let své existence přivezla desítky zahraničních umělců, kteří se na festivalu představili, často vůbec českému publiku poprvé. Mezi nimi vyniká saxofonista John Zorn, polská folková renesance Księżyc, industriální legendy Test Dept. a Laibach, americká diva Lydie Lunch, postjazzová formace Polar Bear, kultovní Magma, metaloví inovátoři Amenra, Dirge nebo Celeste i výběr z avantgardní norské scény v podobě Supersilent nebo Deathprod. Festival v posledních letech představuje i ty nejaktuálnější jména z pole elektroniky mezi něž patří Beatrice Dillon, Ewa Justka nebo Pharmakon.

Hlavním rysem avantgardního a neotřelého festivalu jsou unikátní vystoupení, ve kterých se spojují hudebníci v tělesa hrající exkluzivně v pouze daný večer, jakož i poskytování nosné kurátorské platformy pro nezávislé kolektivy z české undergroundové scény. Osvěžit festivalovou soupisku tak dostali příležitost členové kolektivů Jednota, Genot Centre, Wrong, Heartnoize, Punctum nebo BCAA System. Proměnlivost festivalových lokací i dramaturgického týmu, důraz na udržitelný rozvoj i otevřenost vůči externím vlivům jsou vlastnosti, které Alternativu směle posouvají k dalším dekádám existence a autentičnosti.

Festival Alternativa je jedinečný a unikátní kulturní počin, který přináší to nejlepší z české i světové experimentální, freejazzové, avantgardní a improvizační hudební tvorby. Představuje zavedené hudební “legendy”. Přesto ale dává příležitost talentovaným nováčkům a aspirujícím hudebníkům. Za festivalem stojí řada dramaturgů a kurátorů. Ti se při tvorbě jednotlivých ročníků zabývají jak otázkami hudební neotřelosti a originality, tak například otázkami ekologie či již zmíněné zcela jedinečné autorské spolupráce vystupujících autorů.

Podrobnosti o letošním, již dvacátém osmém ročníku Festivalu Alternativa, který se bude zabývat hlukem, intimitou, chaosem a minimalismem si můžete přečíst v našem článku či na webových stránkách festivalu. Vystoupení se budou konat 6. – 7. a 13. – 14. listopadu a my tam rozhodně nebudeme chybět. Tak doražte taky!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit