Doma jsme zavření už přes měsíc a jediná kultura, kterou si můžeme užít, jsou streamy koncertů na sociálních sítích. Ode dneška ale přichází oživení v podobě drive-in festivalu Art Parking. Od 24. dubna až do konce června nabídne festival divákům z pohodlí aut desítky divadelních představení, koncertů a filmových projekcí. Vše se bude odehrávat na parkovištích Pražské tržnice a Nákladového nádraží Žižkov. Živě vystoupí například Mutanti hledaj východisko a mnoho dalších.

Myšlenka drive-in festivalu mě vždy lákala. Zažít si tu romantickou atmosféru autokina jako v 50. letech v Americe. U nás to není zrovna častý typ akce, ale díky (kvůli?) aktuální situaci si to můžeme vyzkoušet. Festival slibuje promakanost do detailů a bezkontaktnost. Vstupenku, která platí na jedno auto, lze zakoupit pouze předem a pak ji stačí ukázat přes zavřené okýnko. Přidělí vám parkovací místo a dostanete reproduktor, nebo přijímač, který zapojíte do autorádia. Pak už stačí jen zaparkovat na přiděleném místě, které by ale mělo být kvůli rozestupům dost velké, takže obavy z toho, že se nevejdete, jsou zbytečné.

“Nechceme se ustreamovat k smrti, živé umění potřebuje živého diváka a naopak,” popisuje dramaturg festivalu Karel Kratochvíl.

Těšit se můžeme na tři linky. Ta první, filmová, vzniká ve spolupráci se společností Aerofilms. V žižkovském areálu, kde autokino vznikne, se budou promítat samé slavné snímky, jako je oscarový Parazit nebo Tenkrát v Hollywoodu. Mezi českými filmy je v programu V síti, Vlastníci nebo Národní třída.

Hudební linka nabídne pestrou škálu žánrů, od křtu nového alba Moniky Načevy, která celý festival zahájí, přes koncerty klasické hudby až po produkci pro děti nebo hip hop.

Divadelní linka zase sleduje tvorbu nezávislých divadel. Diváci tak uvidí “1000 věcí, co mě serou” s Bárou Kubátovou, Jakubem Albrechtem a Tomášem Dianiškou, ale vystoupí také tanečnice z Holektivu, nebo zažonglují Bratři v tricku.

Festivalová závora holešovického parkoviště se otevře v pátek 24. 4., drive-in kino v prostorách Nákladového nádraží Žižkov zahájí promítání v pondělí 27. 4. Prodej vstupenek probíhá přes službu GoOut. Více informací najdete na artparking.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit