Jestli se chystáte do Ruska, nezapomeňte na vízum, jinak se do Ruska nedostanete! Jestli pak už vízum máte, tak pro vás máme tip na co se podívat v Moskvě.

Moskva – kulturní, hospodářské i ekonomické centrum největší země světa a každoroční cíl milionů turistů z celého světa, kteří přijíždějí obdivovat skvostné historické památky, nalézat poučení v monumentech moderní historie či nasávat atmosféru supermoderní tváře ruské metropole. Zdaleka ne všichni ale vědí, že pod Moskvou, kterou všichni znají, se nachází Moskva ještě jedna, podzemní, neméně fascinující a opředená mnoha záhadami a mýty. Co o ní ale vlastně víme? Kdo ji stvořil a proč?

Historie moskevského podzemí se začala psát již ve středověku, kdy štoly pod městem poskytovaly jeho obyvatelům mimo jiné i úkryt před požáry. V průběhu staletí zde vznikl nespočet tunelů, chodeb a podzemních místností nejrůznějšího určení a účelu. Jednou z nich byla i legendární a dosud neobjevená knihovna Ivana Hrozného z 16. století. Pokud si ji první ruský car z Moskvy neodvezl, pravděpodobně stále čeká na své znovuobjevení.

Značná část moskevského podzemí je ale mnohem novějšího data. Během éry Sovětského svazu vzniklo pod Moskvou nepřeberné množství tunelů, chodeb a bunkrů, které měly za úkol chránit nejvyšší představitele státu v případě války. Veřejnosti dobře známý je samozřejmě tzv. “Stalinův bunkr 42”, kde je dnes hojně navštěvované muzeum. Možná nejzajímavější částí celého podzemí je potom tajné metro. To známé, oficiální, obdivují pro jeho výzdobu lidé z celého světa, to druhé metro opravdu zná jen hrstka vyvolených. Podle toho, co je o něm známo jej Stalin využíval již v roce 1941, v době útoku Wermachtu na Moskvu a od té doby bylo samozřejmě významně rozšířeno. Sloužit mělo k pohybu nebo rychlé evakuaci vládních představitelů. Moskevské podzemí je jedním z divů města, a když turista může nahlédnout jen do jeho malé části, i to stojí za to!

Jediné, co stojí mezi návštěvou Ruska a vámi, je povinnost víza do Ruska, se kterou vám s radostí pomůže vízové centrum VHS-CZECH.cz.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit