Byť samotné nahrávání druhé desky „As Light As Light“ amerického lo-fi r’n’b dua inc. no world (předtím inc. a ještě předtím Teen Inc.) trvalo necelé tři týdny, od uplynutí debutu bratrů Andrewa a Daniela Agedových uplynuly plné tři roky. Od prvotiny „No World“ se krom změny názvu bratři (a mimo jiné spolupracovníci FKA twigs) odklonili od náladovými texturami překrytého R&B směrem k přímočařejším songům, s výraznějším, až naléhavým Andrewovým vokálem. Českou koncertní premiéru si inc. no world naplánovali na sobotu 26. listopadu v MeetFactory.

Při pohledu na rychlou kariéru společného projektu bratrů Agedových by se mohlo zdát, že k úspěchu prostě stačí být ve správný čas na správném místě. Cesta do první ligy alternativního R&B jim trvala jen tři roky a jejich místo mezi těmi, kdo určují směr progresivního soulu, si už dnes dovolí zpochybňovat jen málokdo. V hudebním byznysu ale platí, že štěstí obvykle přeje těm lépe připraveným. A to Andrew a Daniel bezpochyby byli.

Důkladného školení v podobě společného koncertování a nahrávání se talentovaným mladíkům dostalo od těch nejpovolanějších (jejich nadání využil třeba Beck, Elton John, Robin Thicke, Pharrell, Cee Lo Green nebo lo-fi hvězdy Nite Jewel). Svůj autorský potenciál pak losangeleští rodáci ukázali na vlastním nákladem vydaném debutovém singlu z roku 2010 Fountains/Friends of the Night. Originální amalgám post-punku raných osmdesátek se sofistikovaným popem a R&B konce téhle dekády ukázal, že s Teen Inc. je třeba počítat. Jako první se jejich potenciálu chopil renomovaný label 4AD, pod jehož křídly a s drobně změněným jménem (k ledu šlo slovíčko Teen) vychází v následujících letech maloformátové počiny 3 nebo Swear a v roce 2013 také jejich dlouhohrající debut No World.

Oceňovaná deska, na které se odkaz osmdesátkového R&B organicky propojuje s elektronickými dubstepovými texturami, posunula inc. do první ligy experimentálního soulu, kde úřadují taková jména jako Frank Ocean, The Weeknd, Jessie Ware nebo How to Dress Well. Následující tříletý půst, během kterého si bratrské duo střihlo kolaboraci s FKA twigs (výsledkem je kromě vydaného sedmipalce také kouzelně zpomalující černobílý videoklip), ukončilo až letos v září fanoušky i kritiky netrpělivě vyhlížené album As Light As Light. Na studiové dvojce, vydané pod novým názvem inc. no world a na vlastním labelu No World Recordings, bratrské duo (s pomocí klávesisty Sama Gendela a bubeníka Kevina Yokoty) vykročilo směrem možná k přímočařejšímu a jednoduššímu, o to však chytlavějšímu písničkářství, které je stejně úsporné v prostředcích, jako sugestivní v účinku. Svou ještě pořád hodně čerstvou novinku představí inc. no world v české premiéře 26. listopadu od 20:30 ve smíchovské MeetFactory.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit