Vypadá v dnešních dnech americká rappová scéna jako na střelnici? Ani náhodou, spíše připomíná pořádné bitevní pole, kde kulky létají ze strany na stranu a vy sedíte zabořený v sedačce , v kině a s otevřenou pusou sledujete, jak to dopadne!

Když se podívám na novinky ze světa rapu, ani se nestíhám divit. Diss, diss, diss!

Action Bronson VS Ghostface Killah

Tenhle spor už není tak uplně hot, ale přesto je stále aktuální. Pokud někdo zaspal a neví, co se děje mezi těmahle dvouma, tak vám trochu přiblížím situaci. Ještě před pár roky Action Bronson ke Ghostface Kill-ovi vzhlížel, takže když je srovnávali k sobě svým stylem rapu, Action Bronson se vůbec nebránil a není žádnou novinkou, že ho označil jako jednoho z nejlepších rapperů a dokonce tito dva mají velice povedenou, společnou věc. Uplynulo pár let, Bronson za tu dobu vydal dva mixtape-y a to Rare Chandeliers, Blue Chips 2 dále také jedno EP a jeho studiové album Mr. Wonderful. Staré téma o srovnávání Bronsona a Ghostface-e otevřeli v televizní stanici ESPN. Bronson na otázku na otázku spojující s tímto tématem odvětil  “On už takhle dávno nerapuje.” Přesně tohle Bronson neměl dělat, Ghostface Killah je tvrdej typ a líbit si to rozhodně nenechal. Natočil pro Bronsona šestiminutové video, kde si nebere servítky. Vzkazuje Bronsonovi ať si nebere jeho jméno do pusy a že tohle jednoduše řečeno opravdu posral. Skvělá věta na tom celém je Your fans was at first my fans.” Ghostface Killah je členem nejlegendárnější rapové skupiny všech dob, Wu-Tang Clan, a na rovinu si řekněme, že neznat klasiky od Wu-Tangu je, jako by člověk neznal rap samotný. Action Bronson pochopil, že to přepísk, a v několika tweetech se mu poté omlouval. Bohužel na to je pozdě, Ghostface Killah tvrdě vzkázal, že omluva se nepříjimá a tento spor je furt otevřený.

(zdroj-www.youtube.com)
(zdroj: www.youtube.com)

50 Cent VS Rick Ross

Začátek beefu mezi Fiftym a Rick Rossem se táhne už nekolik let dozadu. Začal v roce 2009 a před pár dny se znovu otevřely staré rány. 50 Cent má svých starostí dost, když musí soudu vyplatit 4.4 miliony dolarů. Přesto ho Rick Ross nehodlá nechat a věnoval písničku přímo jemu. Není to žádná ukolébavka, ale diss směřovaný přímo na Fiftyho. Fifty není bábovka a nebojí se jít do pořádného beefu, jen výčet rapperů s kterýma se dal do potyček a dissování, je víc než malý. Najde se tam Lil Wayne, Nas, Jadakiss, French Montana a dnes jeden z nejikoničtějších rapperů ASAP Rocky, ale lehké škádlení s Fashion Killou Rocky nemá vůbec na to, co se táhne již šest let mezi Rick Rossem a 50 Centem. Diss track si můžete poslechnout zde a já jenom doufám, že Fifty si na Rick Rosse pořádně otevře hubu!

(zdroj-www.idolator.com)
(zdroj: www.idolator.com)

Meek Mill VS Drake

Tento beef je právě asi nejřešenější věcí na scéně. Upřímně vám řeknu, že už je to tak zamotané, že se v tom sám nevyznám. Meek Mill 29. června vydal své druhé studiové album a na tracku R.I.C.O se objevuje taktéž Drake. Proto zpráva o tom, že tito dva se právě beefují, mě lehce zaskočila. Jenže právě kvůli tracku R.I.C.O se Meek Mill navezl do Drake-a. Prohlásil o něm, že si nepíše vlastní texty, a právě text pro písničku R.I.C.O nesložil on sám, ale byl už vytvořen někým jiným. Také k tomu dodal, že je z toho zklamaný, protože byli blízcí přátelé. Na tento beef reagoval i jeden (pro mne) z nejuvědomělejších nebo nejinteligentnějších rapperů Lupe Fiasco obrovsky dlouhou slohovkou na Instagramu. Taktéž do toho byla zatažena Nicki Minaj a v průběhu nahazování několika tweetů na tohle téma Meek Mill sám vyzdvihl dva rappery. Jimy jsou J. Cole a Kendrick Lamar, prohlásil o nich, že tohle jsou praví rappeři, kteří opravdu umí rapovat. O tomto beefu nevím víc podrobností, možná kvůli tomu jak zamotané téma to už je. Spoustu lidí poukazuje na to, že je to obrovská hloupost a Meek Mill si potřebuje zpromovat album, což je dost možné a neříkám, že takováhle taktika se nedělá, jenže na druhou stranu samotného Drake-a má na albu a byli velcí přátelé, tak kdo ví, kde je pravda.

(zdroj-www.hotnewhiphop.com)
(zdroj: www.hotnewhiphop.com)

Hopsin VS Young Thug

Zde není jasné, jestli z toho vznikne něco většího každopádně takovým způsobem jakým zesměšnil Hopsin Young Thuga, to je opravdu geniální. Hopsin se vůbec nebojí obout se do mainstreamových rapperů. On sám je, ikdyž v dnešní době těžko posouditelné jeden z těch, co prosazují pravý Hip-Hop a označil bych ho i trochu jako underground, ale tohle je opravdu těžko posouditelné. Neznamená to, že musí rapovat do devadesátkových boom bapových beatů, právě naopak, dokáže si hrát s autotunem nebo jinýma moderníma hračkama, ale hlavním rozdílem je, že Hopsin jako jeden z mála rapperů na vysoké úrovni prosazuje dát lidem nějaký odkaz, myšlenku, poselství. Ať to zní jakkoliv teple, o tomhle rap stále je. Proto se Hopsin nebojí ustavičně urážet Lil Wayne-a, před dvěma lety v tracku “Hop is back” neskutečně ztrapnil Kanyeho Westa a dnes si vzal na svědomí rovnou celou mainsteamovou scénu a obzvlášť si vychutnal Young Thuga. Narážky byly velmi povedené obzvlášť na Kanyeho Westa, jenže teď se Hopsin nerozhodl dissovat, ale rovnou parodovat. Právě mu vychází nové album se jménem Pound Syndrome a už si ho můžete stáhnout a najdete tam skit se jméneme “No Words”. V první části Hopsin mluví právě o mainsteamových rapperech, o tom jak jednoduché, stále se opakující a také bezduché texty tihle lidé mají. Jak je jejich hudba na hovno a potom řekne, že i on dokáže rapovat jak oni, že to dokáže každý. Poslední větu dovrší tím, že jim vzkáže “takhle vypadá každý váš track.” Začne hrát beat ihned známý od Young Thuga a Hopsin provokativně zaskřehotá “Thugger”, jelikož takhle se jmenuje Young Thugův track, kde tento beat hraje. Hopsin vtipně křičí a kvičí přesně jak Young Thug a někdy je to dost podobné Future-ovi. Mimochodem samotného Future-a Hopsin označil mezi top 5 nejhorších rapperů. Young Thug se ještě neozval ani nebránil, ale u mě má Hopsin jedničku, přestože i já vypnu u Young Thugových odrhovaček, tak stejně mám rád Hopsina a ten ho opravdu vtipně zparodoval.

(zdroj-www.bet.com)
(zdroj: www.bet.com)

Dalším obrovským beefem, který už není jen beef, ale celkem važná věc, je spor mezi Lil Waynem a Birdmanem + Young Thugem. O celém sporu se můžete podrobně dočíst zde, protože bych se více méně opakoval a téma mezi těmito třemi je opravdu rozsáhlé.

Třešničkou na dortu už je pouze Eminem se svým novým freestylem pro rádio Sway. Opět v jeho neskutečném 8 minutovém freestyle-u si udělal srandu a dobíral si například z Azealie Banks, Caitlyn Jenner nebo Miley Cyrus. Osobně jsem část textu studoval a fakt, že Shady dokáže v jednom freestyle-u udělat víc hříček se slovy a udělat víc punchlines než jiní rappeři za celou svoji kariéru je nevyvratitelný.

Sledovat americkou scénu je pro mne hrozně skvělá věc, stále se něco děje, každý je aktivní. Na naší československé scéně se neděje nic a když už, tak je to celé nafouknuté do gigantických rozměrů. Tolik rozehraných beefů tu ale dlouho nebylo. Jsem zvědavý, jak vše dopadne. Zatím to je pořádná přestřelka.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit