Nedávno jsme oslavili 70 let od konce druhé světové války, a nebylo by úplně od věci si připomenout nějaké události či osobnosti z téhle doby. Zvolila jsem osobnost možná méně známou, ale určitě velmi významnou, hlavně pro náš český národ. Alois Hudec, olympijský vítěz ve cvičení na kruzích. Některým souvislost už určitě došla – 1936, rostoucí vláda Adolfa Hitlera, Olympiáda v Berlíně…a zlato odnáší Čech.

zdroj: http://www.fdb.cz/lidi-fotogalerie/286039-alois-hudec.html
zdroj: www.fdb.cz
zdroj: www.fdb.cz

Alois Hudec se narodil 19. 7. 1908 v Račicích (nedaleko Roudnice nad Labem) a zemřel v úctyhodném věku 88 let. Sport byl jeho věrným přítelem již od dětských let, kdy cvičil na vlastnoručně vyrobené hrazdě a bradlech.

„A Hitler mi musel přijít blahopřát ke zlaté medaili. Mně, gymnastovi z malé země.“

Kariéra

Osud je nemilosrdný a neminul ani Aloise. V roce 1913 mu lékaři konstatovali obrnu levé tváře a kyčle, kvůli záškrtu. Tahal za sebou levou nohu, přesto se chtěl vyrovnat ostatním klukům, což ho přinutilo nevzdat se. Díky chytání pstruhů a raků v potoce se po roce a půl „naučil“ znovu normálně chodit a v roce 1919 nastoupil do Sokola v Ježkovicích.
V roce 1926 se dorostenec Alois poprvé zúčastnil závodů na osmém všesokolském sletu v Praze. To odstartovalo jeho úspěšnou kariéru, v roce 1931 se ocitl v širší nominaci na pařížské mistrovství světa v tělocviku. Byl jediným, kdo splnil 60 procent bodového zisku ve všech disciplínách, a tím se stal absolutním mistrem světa.
Jeho odvaha a bojovnost se poté ještě projevily – například při zlomení nohou při dopadu mimo žíněnku či nebezpečí ochrnutí. To vše však překonal a v roce 1936 se zúčastnil olympijských her v Berlíně.

Olympijské hry v Berlíně 1936

Jak většina ví, v roce 1936 rostla vláda Adolfa Hitlera, a tím celého nacistického Německa. Vnitropolitická situace zásadně ovlivnila rozhodčí a diskriminovala závodníky z jiných zemí. Bylo nemyslitelné, že by Němec získal zlatou medaili. Nepřátelská atmosféra závodů nedokázala Aloisovi zabránit v cestě pro zlato. První sestava mu přinesla uspokojivou známku 9,4, avšak on se hned přihlásil na opravu. Každý cvik protahoval do maxima, aby značně nespravedliví rozhodčí neměli důvod strhávat na konečné známce. Hudcova dokonale provedená výdrž ve stoji na rukou v rozporu je bod zlomu.  Neuvěřitelná snaha se vyplatila – za známku 9,8 se zlatá medaile pověsila na krk mladému sportovci z malé a nevlivné země. Na celou sestavu se můžete níže podívat.

Absolvoval 54 startů na světových soutěžích, z nichž si odvezl celkem 40 medailí (neuvěřitelných 27 zlatých). Svou závodnickou kariéru ukončil v červnu 1947 mezistátním střetnutím s americkými gymnasty, ale ani poté se svým oblíbeným sportem nepřestal – působil jako trenér a cvičitel. V Račicích byla v roce 1992 odhalena pamětní deska určená právě pro jejich rodáka, čímž mu obec vzdala hold.

Není pochyb, že Alois Hudec musel být velmi odvážný, zvlášť v této kruté a netolerantní době. Prokázal neuvěřitelnou odhodlanost a ukázal, že se člověk nikdy nesmí vzdát. Ačkoliv prodělal několik těžkých zranění, dokázal přivést do rodné země 27 zlatých medailí ze světových závodů. Pokud o něm chcete zjistit více, navštivte jeho rodnou obec, Račice.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit