Nadsázka, stylizace à la sedmdesátá léta, noirové prvky a břitké dialogy v tarantinovském stylu – takový je krátký film Benny režiséra Michala Hrušky, který vznikl v loňském roce pod hlavičkou Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku. Titulní roli cynického frajera Bennyho ztvárňuje herec Klicperova divadla v Hradci Králové Jakub Tvrdík, zdatně mu sekundují Marika Šoposká, Petra Hřebíčková a Lukáš Příkazký. Film Benny byl v lednu 2016 společně s 4 dalšími snímky nominován ČFTA na nestatutární cenu v rámci 24. ročníku filmových ocenění Český lev, Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.

Jakub Tvrdík a Lukáš Příkazký

Zároveň byl vybrán do kolekce Czech short films 2017, kterou sestavuje České filmové centrum. Výběr deseti krátkých filmů slouží k prezentaci nejlepší krátkometrážní tvorby pro zahraniční festivalové programátory a všechny, kteří hledají aktuální krátké filmy z České republiky.

Marika Šoposká a Petra Hřebíčková

Absurdní komedie o zvrácených hodnotách a neupřímných vztazích vypráví příběh charismatického zabijáka z povolání Bennyho, jemuž jeho práce vynáší nemalé peníze a nevyhýbá se mu ani přízeň krásných dívek a žen. Frajer Benny si navíc zakládá na tom, že ho nikdy nic nevyvede z míry. Bude ale stejně v klidu, když odhalí, že mu jedna z jeho zakázek vynese úkol zavraždit sám sebe?

Jakub Tvrdík

Scénář Jakuba Skály je postaven na obratných dialozích takřka ve stylu filmů Quentina Tarantina. Filmu nechybí ani žánrově přesný vizuální styl. „Kamera je postavená na mechanicky přesném komponování a to především středových kompozic záběrů, které pomáhají odosobnit postavy ve filmu a podpořit tak zamýšlenou stylizaci,“ upřesňuje kameraman Adam Špalek.

Společně s Bennym Michala Hrušky se o Cenu Magnesia  ucházejí krátké studentské filmy Jiřího Volka (Poločas), Johany Švarcové (Černý dort), Anny Lyubynetske (Kyjev Moskva) či Damiána Vondráška (Vězení). Vítěz bude vyhlášen na slavnostním večeru předávání výročních cen Český lev 4. března 2017 v Rudolfinu.

Režisér Michal Hruška

Režisér Michal Hruška (1988) má k prostředí filmu blízko už od doby dospívání, kdy se mu věnoval nejprve jako herec. Vystudoval herectví na pražské konzervatoři, objevil se v několika filmech (Panic je nanic, Všiváci), seriálech (sitcom Helena) nebo reklamách (Kofola). Už v průběhu studia herectví se začal věnovat režii, nejprve divadelní – působil v A-studio Rubín, v Divadle ABC nebo ve Strašnickém atelieru.. Momentálně je studentem třetího ročníku režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, kde režíroval krátké filmy Reset, Bez dechu a Benny, který byl vybrán mezi Top 5 studentských filmů nominovaných na Cenu Magnesia v rámci 24. ročníku cen Český lev pro nejlepší studentský film roku 2016.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit