Slůvko “gentleman” je v poslední době hojně využíváno. Například pro názvy obchodů či blogů. Ale co tohle označení znamená? Kdo se za gentlemana může považovat?

Nejdříve se podívejme, co nám o gentlemanech říká Wikipedie:

Džentlmen (český přepis anglického výrazu gentleman) je muž z urozené rodiny nebo vyššího sociálního postavení. Může rovněž označovat muže vybraného chování, zdvořilého a čestného. Často je však za džentlmena označován i pouze společensky oděný muž, jenž nesplňuje výše uvedené definice. Vznikají ale spory, zda-li tak může být takový člověk nazýván. Slovo podobného významu je kavalír. (zdroj)

Dobrá, jedná se tedy o postavení, chování a oblékání. To je možná “oficiální” význam, nicméně jazyk se neustále vyvíjí a dle mého se význam tohoto slova trochu pozměnil. O postavení už nejde, v dnešní společnosti si jsou většinou všichni rovni a na nějaké rody či podobně se (alespoň u nás) moc nehraje. Chování na 100 % zůstává a řekl bych, že je asi nejdůležitějším prvkem, gentleman bez dobrých mravů není gentleman. U oblečení už je to otázka. Dříve se společenské oblečení užívalo úplně běžně a i děti nosily saka, košile a kravaty denně. Dnes se těžko budeme soukat do obleku, když jdeme “dolů k vietnamcovi pro šumavu se salámem”. Tudíž si myslím, že jde spíše o celkovou upravenost a o to, aby se uměl daný muž uměl zkrátka dobře obléknout, což nemusí nutně znamenat společenské oblečení. Na druhou stranu se mi příčí spojení tohoto slova například s tepláky, teniskami a mikinou. Nejjednodušší asi bude si gentlemana definovat (co se týče oblékání) jako muže, co se umí obléknout dobře, kvalitně a přiměřeně k příležitosti pro kterou se obléká.

Tím se dostáváme k hlavnímu bodu programu… O co se tedy tato fráze rozšířila? Vypadá to, že o kvalitní produkty. Tím ale nechci říct, že aby se muž mohl považovat za gentlemana, musí používat kvalitní věci. Zde jde spíše o marketingové použití, když se řekne “Obchod s gentlemanským zbožím”, každý si představí kvalitní oblečení, kvalitní kosmetiku, kvalitní doplňky atd. Stejně tak jsem tento pojem využil já v rámci svého blogu.

Pokud se vám video či článek líbil, budu rád, když ho budete sdílet, moc mi tím pomůžete! Pokud vás zajímají podrobnosti a zákulisní informace z tvoření seriálu Gentleboy, můžete mu dát odběr na YouTube, sledovat ho na Facebooku a nebo na Instagramu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit