Slůvko “gentleman” je v poslední době hojně využíváno. Například pro názvy obchodů či blogů. Ale co tohle označení znamená? Kdo se za gentlemana může považovat?

Nejdříve se podívejme, co nám o gentlemanech říká Wikipedie:

Džentlmen (český přepis anglického výrazu gentleman) je muž z urozené rodiny nebo vyššího sociálního postavení. Může rovněž označovat muže vybraného chování, zdvořilého a čestného. Často je však za džentlmena označován i pouze společensky oděný muž, jenž nesplňuje výše uvedené definice. Vznikají ale spory, zda-li tak může být takový člověk nazýván. Slovo podobného významu je kavalír. (zdroj)

Dobrá, jedná se tedy o postavení, chování a oblékání. To je možná “oficiální” význam, nicméně jazyk se neustále vyvíjí a dle mého se význam tohoto slova trochu pozměnil. O postavení už nejde, v dnešní společnosti si jsou většinou všichni rovni a na nějaké rody či podobně se (alespoň u nás) moc nehraje. Chování na 100 % zůstává a řekl bych, že je asi nejdůležitějším prvkem, gentleman bez dobrých mravů není gentleman. U oblečení už je to otázka. Dříve se společenské oblečení užívalo úplně běžně a i děti nosily saka, košile a kravaty denně. Dnes se těžko budeme soukat do obleku, když jdeme “dolů k vietnamcovi pro šumavu se salámem”. Tudíž si myslím, že jde spíše o celkovou upravenost a o to, aby se uměl daný muž uměl zkrátka dobře obléknout, což nemusí nutně znamenat společenské oblečení. Na druhou stranu se mi příčí spojení tohoto slova například s tepláky, teniskami a mikinou. Nejjednodušší asi bude si gentlemana definovat (co se týče oblékání) jako muže, co se umí obléknout dobře, kvalitně a přiměřeně k příležitosti pro kterou se obléká.

Tím se dostáváme k hlavnímu bodu programu… O co se tedy tato fráze rozšířila? Vypadá to, že o kvalitní produkty. Tím ale nechci říct, že aby se muž mohl považovat za gentlemana, musí používat kvalitní věci. Zde jde spíše o marketingové použití, když se řekne “Obchod s gentlemanským zbožím”, každý si představí kvalitní oblečení, kvalitní kosmetiku, kvalitní doplňky atd. Stejně tak jsem tento pojem využil já v rámci svého blogu.

Pokud se vám video či článek líbil, budu rád, když ho budete sdílet, moc mi tím pomůžete! Pokud vás zajímají podrobnosti a zákulisní informace z tvoření seriálu Gentleboy, můžete mu dát odběr na YouTube, sledovat ho na Facebooku a nebo na Instagramu.