Světoznámá knížka Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho musela projít rukou snad každému z nás. Příběh o blonďatém chlapci z planety B612, který se setká s pilotem uprostřed pouště, byl přeložen do téměř 80 jazyků. Tato “kosmická pohádka“ putuje světem už 73 let a pořád neztrácí své kouzlo. Nenechme se zmást slovem pohádka. Sám Exupéry si přál, aby se jeho kniha nečetla lehkovážně. A v čem spočívá ono kouzlo, které nadnáší celý příběh do knižního nebe? Co s úspěchem přenáší Malý princ  do každé literární duše?

Dětství

Tak jako všichni kolem nás i my stárneme. Postupem času si to uvědomujeme čím dál tím častěji. A stáří je jedna z věcí, které se bojíme nejvíce. Malý princ nás však naučil, že není žádného dospěláka, který by nebyl dítětem. To Malý princ v nás udržuje jistou dětskou naivitu. Byl to právě on, kdo nás naučil věřit, že v té bedničce je opravdový beránek.

Baobab

V každém z nás jsou malá semínka baobabů, která, nás mohou roztrhat na kusy, když vyrostou. Naučit se bojovat s takovým baobabem není vůbec jednoduché. Když ho člověk nechá vyrůst, zabije kousek sebe. Nebýt Malého prince, byli by lidé naší planety roztrhaní. Nebýt Malého prince, nenaučili bychom se kázni, která nás nutí každé ráno vstát. Nebýt Malého prince, neměli bychom semínka baobabů pod kontrolou.

Nekonečnost

Jsme zvyklí přemýšlet v kostce. Dělíme svět na naši planetu, jiné planety a vesmír. Naši cestu dělíme jen na život a smrt. To, že by byly životy i jinde, můžeme předpokládat, ale nemůžeme to dokázat. Tak je to dané a touhle cestou se máme vydat. Malý princ však dokázal tuto kostku rozbít. Ukázal nám určitý typ nekonečna, který když pochopíme, zvládneme se vrátit na místo, kde jsme nejšťastnější.

Naději

Malý princ nám dokázal, že i když se ztratíme uprostřed pouště, nejsme sami. Nikde nejsme sami. A že je to právě ta naděje, která umírá poslední.

5.0.2

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit