Procházet se po červeném koberci nejstaršího filmového festivalu s pouhými pár centy v kapse? Postavit se po bok největším osobnostem současného světa filmu nebylo ještě nikdy jednodušší! Czechmag vám přináší tři jedinečné tipy, díky kterým si svou chvilku na výsluní užije i s prostým příjmem českého studenta opravdu každý. Ať už se tedy chystáte do Benátek, Berlína či Cannes, začněte studovat program, protože o budget jsme se postarali za vás!
AKREDITACE
Plastová kartička, bez které se na žádném filmovém festivalu prostě neobejdete. Počítáte-li se mezi filmové nadšence, kteří zvládnou zhlédnout alespoň dva filmy denně, rozhodně se vám vyplatí prostudovat si pestrou nabídku festivalových akreditací. Dejte si na čas. Co se zprvu může zdát jako finančně nedostupný festival, v sobě často skrývá výhodné možnosti, zvlášť pyšníte-li se statusem univerzitního studenta. Základem je neztratit se v záplavě akreditačních nabídek často určených oborovým profesionálům a najít kategorii pasující vám přímo na tělo. Doporučujeme zaměřit pozornost především na nabídky pro mladistvé do šestadvaceti let či studenty (pozor, i ty se však mohou mnohdy lišit). Například pod nepřeberným množstvím odkazů na stránkách benátského Biennale pro sebe objeví bystrý student možnost zakoupení šestidenní akreditace za 50 euro, což je cena, kterou můžeme s lehkostí přirovnat k festivalům tuzemským. Na lístky na jednotlivá promítání (které se mohou vyšplhat až na 45 euro) můžete tedy s klidem zapomenout. Stačí dobře hledat!
UBYTOVÁNÍ
Potřeby mít kde složit hlavu v průběhu náročných festivalových dní si jsou bohužel kromě návštěvníků velmi dobře vědomi i hoteliéři a provozovatelé ubikačních zařízení. Proto není výjimkou, když se při shánění ubytování setkáte s vyššími cenami než v období, kdy na daném místě žádný festival neprobíhá. I přesto pro mě ve výběru zůstává stěžejní vzdálenost mezi promítacím sálem a mou postelí. Dovolím si tvrdit, že právě za místo se vyplatí si připlatit. Ani to ovšem neznamená, že za pár nocí mimo domov musíte nutně nechat celou výplatu. Chcete-li šetřit svou peněženku, rozhodně se řiďte jednoduchým pravidlem „čím dřív, tím levněji“. Spoléhat na svou mnohdy až nadpřirozenou schopnost sehnat si střechu nad hlavou ze dne na den se na filmovém festivalu rozhodně nevyplácí. A tady mluvím z vlastní zkušenosti. Pokud tedy stejně jako já (a pár miliard dalších) rádi odsouváte povinnosti až do chvíle, než vám spadnou doslova na hlavu, v tomto případě se zkuste překonat. Vaše finance vám budou vděčny. Nejen že je vysoce pravděpodobné, že žádné ubytování vůbec neseženete, ale pokud se vám přeci jen nějaká ta postel urvat podaří, váš účet vám rozhodně nepoděkuje.
Představovat vám v dnešní době alternativy k hotelům a penzionům je snad zbytečné. Spoléhat se na Couchsurfing ve vytížených dnech festivalu je pak možná trochu naivní, nicméně rychlým štěstí přeje. Pokud se vám mezi ně podaří zařadit, dovolte mi vám pogratulovat. Sehnáním ubytování na filmovém festivalu za lahev Becherovky a usměvavou tvář vám totiž odpadl největší finanční výdaj. Jistotou je pak kromě oficiálních hotelů ubytování přes Airbnb. Jedná se o službu zprostředkovávající možnost krátkodobých pronájmů, která vám při dostatečné trpělivosti při hledání zajistí kromě levné střechy nad hlavou i možnost vhlédnout do autentické domácnosti daného kraje. Stejně jako všechny nabídky, i Airbnb ubikace ovšem mizí velmi rychle. Nakonec mi dovolte osobní požehnání ubytování v kempu. Zdaleka se totiž jedná o nejlevnější variantu. Konkrétně na právě proběhnuvším filmovém festivalu v Benátkách se vskutku vyplatí nebydlet v centru města. A vlastně vůbec kdekoliv přes vodu. Jedna jízdenka lodí veřejné dopravy vás totiž vyjde na 7,5 euro. 15 euro za den za dopravu už je srovnatelné s částkou, kterou jsem platila za noc v kempu ležícím přímo na ostrově Lido, kde festival probíhá. V průběhu celé akce ostrov navíc objíždí autobus, který můžete volně využívat shodně s platností vaší akreditace. A vzhledem k tomu, že po dni stráveném v přeplněných kinosálech vás nezajímá víc než sprcha a pár hodin klidného spánku, jedná se o vhodnou alternativu i pro všechny městomily.
POTRAVA
Nevím, jak to máte vy, ale závěrečná finanční částka končící v mém žaludku mi vždy nekompromisně dělí low budget dovolenou od té, která tvoří ze zaplacení měsíčního nájmu malou noční můru. Na filmovém festivalu to pak platí dvojnásob. Snad i proto jsem si letos do batůžku prozíravě přibalila plynový vařič a vybavení, díky němuž by náhodný pozorovatel jen stěží poznal, chystám-li se do Benátek či na vodu. S jistotou kořenící ve vlastní zkušenosti vám tak mohu říct, že jde jen o zbytečná kila na vašich zádech navíc. Pokud totiž nehodláte vynechat jitra příjemně strávená ve frontě na promítání, stěží si po probuzení stihnete uvařit do termosky ranní kávu. Jaké jsou tedy alternativy? Nejlevnější variantu samozřejmě představují supermarkety. A díky nízkým nárokům, jež pramení z monotónní nabídky, na kterou jsme v Česku zvyklí, se i pětieurový nákup může proměnit v gurmánský zážitek. Nabídka lokálních výrobků tak potěší nejen vaši peněženku, ale i žaludek. Potřebuje-li váš organismus k plné funkčnosti oběd teplý, jistě stojí za zvážení nabídka jídelních koutů nacházejících se přímo v areálu festivalu. Ty fungují formou nám známých bufetů, kde si naberete, co břicho ráčí, a až u pokladny zjistíte, kolik že jste zase utratili. Nicméně strava je to chutná a cenově relativně přijatelná. Převážnou část nabídky navíc tvoří výkvěty místní kuchyně, díky nimž se i rychlá svačinka mezi projekcemi stane kulinářským prožitkem. Co pak potěšilo mou peněženku nejvíc? Prostý fakt, že v rozmanité škále snímků, jež jsem toužila vidět, na jídlo prostě nezbyl čas.
Jak ušetřit za základní položky už tedy víme. Jak se ale doopravdy dostat na koberec, na němž před vámi kráčeli Maryl Streep, Penelope Cruz nebo třeba Brad Pitt? Jak už jste asi pochopili, bydlením ve stanu toho docílíte jen velmi těžko. Přesto se i mně na 76. Filmovém festivalu v Benátkách podařilo zablesknout ve světlech reflektorů. A jak se mi to povedlo? Jen těžko tu sestavím návod na tak promyšlenou akci. Malou nápovědu ve formě tří nezbytností vám ale snad poskytnout můžu. Spousta odvahy, lahev stáčeného vína a americký úsměv darovaný místním vyhazovačům. Tak filmu zdar!