Sako patří k neodmyslitelné části šatníku každého správného muže. Hodí se pro důležité společenské události, ale i pro každodenní nošení do školy nebo práce. Sako je zkrátka velice užitečný a pěkný kus oblečení, ale přináší sebou i několik problematik a právě o těch bude dnešní článek.

Pojďme začít historkou a mým lehkým rozvášněním. Jak jste si jistě všimli, členové nejrůznějších ochranek nosí obleky a tím pádem také saka. Stejně tak tomu je i v obchodních centrech a právě tam se moje historka odehrává. Všiml jsem si totiž, že jeden z členů ochranky nosí u svého dvou-knoflíkového saka zapnuté oba knoflíky… No dobrá, to by se dalo ještě přehlédnout, jenže zde to nekončí. Netrvalo dlouho a do onoho centra jsem zavítal znovu a znovu jsem zažil vcelku hrůznou zkušenost. Opět jsem uviděl člena ochranky (možná dokonce toho samého) a ten měl pro změnu zapnutý pouze dolní knoflík. Pokud již saka nosíte, tak věřím, že již mlátíte hlavou do klávesnice. Měl jsem taky to nutkání, bohužel nebyla poblíž žádná klávesnice.

Doufám, že tento článek a video pomohou tomu, že saka v Česku se začnou zapínat a nosit správně. Mám totiž rád svoji klávesnici.

Jak koupit?

Začneme tím, čím budete začínat i vy, nákupem. Pokud kupujete sako na každodenní nošení v nějaké konfekční velikosti (předpokládám, že oblek budete kupovat někde, kde vám poradí přímo), je potřeba si pohlídat pár věci. První z nich jsou ramena. V ramenou musí sako sedět jednoduše akorát, to znamená, že v nich nemáte zbytečně moc místa a ani nejste v saku jako sardinka. Další důležitou částí jsou rukávy. Ty by měly být dostatečně krátké na to, aby vám u nich koukal cca. centimetr až dva košile, pokud máte ruce volně u těla. Také je dobré si ohlídat břicho, na něm by mělo sako přiléhat vcelku těsně abyste nevypadali příliš tlustí a sako se neohýbalo.

Bez kapes?

Párkrát se mi již stalo, že mi někdo říkal: “Hele já jsem si koupil sako a doma jsem zjistil, že nemá skoro žádný kapsy! Všechny jsou zašitý!” Ano, jsou zašité, ale jsou tam (většinou). Stačí vzít nůžky nebo nůž a opatrně nitě vytahat. Stejně tomu tak je s rozparky. Saka se takto zašívají kvůli skladování při přepravě a v obchodech. Někdo je však zastáncem toho, že by se kapsy měly nechat zašité, protože jejich používáním se sako může zničit. To je samozřejmě pravda, ve vnějších kapsách není radno nosit nic velkého a těžkého jako například peněženku. Sako tím trpí a může se poničit jeho tvar, nacpané kapsy navíc nevypadají vůbec hezky. Tyto kapsy by se tedy měli používat na lehké věci jako vstupenky do divadla, kapesníky, poznámky atd. Taky si dávejte pozor na klopy u kapes, ty by měli být vždy venku!

Jak zapínat?

A jsme u toho, zapínání, největší postrach všech obchodních center a klávesnic! Přitom to není nic extra složitého. První pravidlo zní: ve stoje zapnuto, v sedě rozepnuto. Toto platí pro všechna jednořadá saka bez vesty. Pokud máte vestu, můžete mít sako rozepnuté i ve stoje, ale pokud jde o nějaký proslov, zpívání státní hymny a podobně důležité situace, je lepší si ho zapnout i přes vestu, tím nic nezkazíte. Dvouřadá saka se nerozepínají nikdy a jsou celkově trochu problematičtější, o tom ale za chvilku.

Další neméně důležité pravidlo nám říká, že spodní knoflík je vždy rozepnutý. Pokud máme jen jeden knoflík, tak je zapnutý. Pokud máme dva, zapíná se jen horní. Pokud máme tři, je to trochu složitější, protože jsou saka, u kterých se nedá zapnout horní knoflík. Takové sako ale poznáte. Má klopy přehnuté až k prostřednímu knoflíku a horní je jen na okrasu. U takového saka se zapne pouze prostřední knoflík. Pokud máme normální tří-knoflíkové sako, zapínají se horní dva. Pokud zapnete pouze horní, tak to není chyba, ale většinou to nevypadá dobře.

Dvouřadá saka se objevují hlavně ve dvou variantách. Těmi jsou čtyř-knoflíkové a šesti-knoflíkové. V prvním případě se zapíná pouze horní a ve druhém pouze prostřední. Spodní opět zůstává rozepnutý, ale u dvouřadého saka není takový hřích ho zapnout, občas se to vidí.

Toto prosím ne!

Jestliže plánujete nosit oblek či sako i v zimě, pořiďte si kabát. Nošení sportovní bundy přes sako se řadí do kategorie “ponožky v sandálech”. Mě to dokonce štve ještě víc, a tak bych to zařadil spíše do “ponožky v žabkách”.

Doufám, že jsem vám dnes pomohl s vybíráním a nošením! Pokud se vám článek  nebo video líbil, nezapomeňte ho sdílet! Také určitě dejte odběr na YouTube a sledujte mě na Facebooku, aby vám nic neuniklo!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit