Podcastová série XPLAYMIX hudebního serveru Xplaylist.cz slaví v těchto dnech druhé výročí. Zároveň se k vydání chystá jubilejní 50. díl, aktuálně je ale venku díl s číslem 49. Jeho autorem je Vítek Karban alias DJ Vítek, jeden z českých mistrů northern soulu. Jde o žánr, který má kořeny v severní Anglii 60. a 70. let. V zásadě šlo o specificky znějící nahrávky klasických amerických labelů jako jsou Motown, Atlantic nebo Stax. Kolem djů, kteří tyto northernsoulové desky pouštěli na tzv. allnighterech se vytvořila svébytná subkultura, která byla svého času poměrně výrazná.

Dnes se o udržování odkazu pionýrů northern soulu starají po celém party nadšenců, ke kterým patří i Karban. Pravidelně vystupuje v pražském Klubu Buben, kde kromě roztáčení gramofonů vyučuje i tanec, který k northern soulu neodmyslitelně patří. Dále na něj můžete narazit  například na divadelní scéně Paláce Akropolis nebo na festivalu Mighty Sounds. Kromě sólových vystoupení hraje i v djském tandemu, který si říká Skins 1905 a ve svém záběrů má i tradiční „kostkované“ styly jako je ska, rocksteady, reggae, ale i sem tam nějaký ten oi! punk.

Do série XPLAYMIX přispěl Karban téměř čistě northernsoulovým podcastem (pokud se dá slovo „čistě“ použít u stylu, který je sám o sobě de facto hybridem mnoha různých stylů). Délka podcastu imituje délku Karbanových běžných djských vystoupení – však byl také nahráván živě v jednom pražském studiu, a to před publikem složeným z autorových kamarádů. Pokud byste po poslechu podcastu dostali chuť vyrazit na nějaký ten allnighter, budete mít nejbližší šanci už v sobotu 3. září v pražském klubu Royal. 21. října se pak v rovněž pražském Paláci Akropolis koná večírek Ska vs. Northern soul, na kterém vystoupí kromě našich djs také hosté ze Slovenska, z Německa a Velké Británie.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit