Jestli by se o některém hudebním uskupení dalo říct, že semeno (v tomto případě konopné) dopadlo na úrodnou půdu, je to právě Urban Robot. O tom, kdo jsou tihle dva hoši, jste se mohli dočíst v našem článku Urban Robot – novodobý Chaozz s dredy. No a tohle duo nám teď naservírovalo první videoklip “Ve správný čas” s lehkou dávkou THC a svým poselstvím. Mrkněte na klip a pak si jej společně rozebereme.

V úvodu klipu Mic-Key (ten s dredy dlouhými jak týden práce) přeříkává “Intro” z jejich debutového alba. První minuta je tedy ohlédnutím do let minulých a ještě dál, kdy se zeměkoule zformovala a začaly se vyvíjet první živočišné druhy. Povšimněte si, že se tedy nejedná o křesťanskou kapelu, protože kluci zde vykládají Darwinovu teorii evoluce. Pokračování Mic-Keyho projevu se nese v duchu vývinu člověka, tvoření jeho dovedností a podmaňování přírody. Celé “Intro” končí varovným konstatováním o faktu, že dnešní korporace jdou po cíli vytvořit z člověka levného robota, co bude vykonávat jednotlivé úkony do nekonečna. V praxi však víme, že tento systém nefunguje (viz. úřady) a taky víme, že člověk často chybuje (viz. obsluha fastfoodu, která zapomene dát do cheeseburgeru okurku).

mic-key

Po uplynutí necelé minuty, již začíná samotný příběh písně “Ve správný čas”. Kdo jste nepoznali, záběry jsou z města jménem Hradec Králové. Úvodem samotné písně je sdělení, že žijeme na krásném místě, ale… Takovéto místo je plné neférových lidí, ovcí bez názoru a hromady globálních problémů. V čase 1:35 si povšimněte plakátu legendy reggae Boba Marleyho. Celý videoklip je totiž prokládán záběry z domácího a pracovního prostředí obou aktérů. Inspiraci nelze koupit v koloniálu a už vůbec neroste na stromech. Vytvořit album, klip a objíždět live-show po celé ČR stojí zkrátka hodně času, kouře a potu.

raazyph_doma

Zhruba v polovině klipu se od Mic-Keyho dozvíte, že se s Raazyphem potkali, měli stejnou myšlenku, kterou dotáhli do konce a vytvořili Urban Robot. V dalších minutách vypráví o svém poselství, co nám všem svojí tvorbou chtějí sdělit. Že se zkrátka nejedná o amatéry, kteří by netušili, o čem zpívají, dokazuje i fakt, že se k jejich tvorbě připojili svým hostováním i dobře známé osobnosti české reggae scény. Během klipu je zde pár záběrů z profesionálního studia, což je další zárukou kvalitní muziky.

Sequence 02.Still006

S blížící se čtvrtou minutou videoklipu, je možno pochopit čerpání inspirace z přírodních zdrojů. Ať chcete nebo ne, tráva k reggae prostě patří. Závěr klipu patří shrnutí, že Urban Robot není žádné sluníčko (od toho máme ty křesťanské kapely – 4 akordy a Ježíš v každém řádku), protože vám servírují čistou pravdu. To, co si máme z klipu odnést, je to moudro, že máme myslet svojí hlavou. Poslední vteřiny klipu patří (nečekaně) titulkům.

Sequence 02.Still013

Neváhejte a navštivte web Urban Robot, kde si můžete zdarma stáhnout jejich album, případně umělce podpořit zakoupením originálního CD nosiče. Uskupení Urban Robot stojí za to navštívit, i když třeba reggae vůbec nehovíte. Tihle kluci to vzali trochu jinak, žádné doufání na “My Band Zone”, ale rovnou skok mezi profíky. Za CZECHMAG přejeme skupině jen to nejlepší. Kdo jste dočetli článek až sem, mohu vám prozradit, že ve výrobě je další videoklip, který nebude hraný, ale bude… No, počkejte si.

foto:
Martin Kocián

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit