Léto se blíží a s tím pro mnohé z nás přichází i nutkání obnovit si či zpestřit svůj šatník. Jenomže zběsilé nakupování nebo sezónní oblečení, zdá se, postupně vychází z módy. Jedním z důvodů jsou také sekáče…

Tenhle nový trend je jedině pozitivní, jelikož se neustále produkuje přehršel oblečení, které vlastně ani nemáme šanci všechno smysluplně využít. Nejlepší udržitelnou a šetrnou cestou tedy zůstává oprašování staršího oblečení, které může najít využití u někoho nového. Se všemi nově vycházejícími trendy a návyky, jež jsou šetrnější k naší krásné planetě, se doslova roztrhl pytel s nakupováním v sekáčích. Vlastně se z toho stala samostatná móda a téměř všichni cool hipsteři, vysedávající v pražských kavárnách, se oblékají převážně právě kouskama ze sekáče nebo na blešácích.

Proč ne?

A proč taky ne, že? Když je skříň po babičce nebo mamce, vlastně klidně i po tátovi už naprosto vybrakovaná, nezbývá jiná možnost, než se na takové nákupy taky vydat. Je to levnější, environment friendly a ještě k tomu se dají najít extra originální kousky, co jen tak někdo další nemá. Teda možná jen dalších pár stovek kavárenských povalečů srkajících espresso tonic na zahrádce, balících si při tom cigarety, poněvadž to k tomu všemu stylu prostě patří. 

Každopádně těch sekáčů je po Praze a i po jiných městech (samozřejmě tady nikoho nezanedbávám, jenom jak už název napovídá, tohle je článek zrovna o Praze) opravdu nespočet. Takže už se nemusíte dál cpát v přeplněné Zaře či H&M a platit nesmyslné částky za oblečení, které stejně za nějakou tu chvilku taky skončí v jednom z těch sekáčů. A kam teda na takový cool outfit hunt vyrazit?

Kam vyrazit?

Za mě osobně rozhodně nikdy nezklame second hand řetězec Genesis, kde najdete velkou sortu všech druhů a stylů a hlavně to většinou všechno stojí třeba jen šedesát korun! Je jich po Praze opravdu hodně, třeba na Ípáku, na Národní nebo v Jindřišské. 

Potom rozhodně taky řetězec Textile House, který najdete například u Národní, u Karlínského náměstí či u Veletržního paláce. Ten bývá většinou opravdu velký, třeba i dvoupatrový, a často mívají super slevy nebo takzvanou “šťastnou hodinku”, kdy je všechno za polovic, za dvacku nebo za něco dalšího neskutečně výhodného pro chudé stylové studenty hledající nové outfity na přicházející sezónu. Teda alespoň já si odtamtud pokaždé něco odnesu, protože tomu prostě nejde odolat. 

Další super iniciativní second hand projekt vzniknul v Oldřichově ulici pod názvem 1981, kde dřív bývaly jen “pop up” události a postupem času se z něj stal stálý kamenný obchod a už nabízí i možnost objednávat přes internet a aktuálně tam mají fakt slevy, tak se mrkněte. 

Vyjmenováváním jednotlivých sekáčů bych tady mohla strávit klidně celý den, poněvadž se to fakt v posledních letech rozjelo ve velkém a doufejmě, že jich postupně bude jen přibývat. Ale pak teda můžu ještě zmínit například Lula Vintage u Jiřáku, Druhá Vlna v Palackého ulici, Crashily v Ječné nebo 5th Avenue například na Hradčanské. Dokonce se můžete inspirovat na stránkách magazínu o slow fashion jménem Slow Femme, kde je hned celá mapa se všemy různými udržitelnými obchody po celé Evropě. Všechny mají svoje kouzlo a rozhodně stojí za to, je navštívit, tak doufám, že se tam taky skočíte brzo podívat.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit