Mladou písničkářku Alenu Shirmanovou, alias Aiko, jste mohli zaznamenat v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar v roce 2015, kdy jí bylo pouhých patnáct let. Od té doby ušla velký kus cesty. Právě vydala své již druhé album Expiration date, které obsahuje například singl Bad Influence.

Kdy a proč jsi se začala věnovat hudbě?

Zpívat jsem začala už jako malá, ale na kytaru jsem se začala učit až ve třinácti letech. Vždycky jsem to brala spíš jako doprovod ke zpěvu. Texty jsou způsob sebevyjádření, asi jako u většiny umělců.

Umíš hrát i na nějaký jiný hudební nástroj?

Bohužel, i když bych moc ráda.

Jak vzniká hudba k tvým písničkám? Tvoříš si ji sama, nebo ti s tím někdo pomáhá?

Je to takový proces. Hudbu i text si vždy vymyslím sama. Najdu producenta, který tvoří to, co se mi líbí, nebo který dobře pochopí, co chci vyjádřit. Dorazím do studia s nějakou myšlenkou, uděláme menší brainstorm, hrajeme si s tím, co v songu funguje a nefunguje a takhle kousek po kousku skládáme celou píseň. Myslím, že je důležité být naladěný na stejné vlně a v nějakém smyslu si i důvěřovat. Je to skoro jako takové společné dítko.

Jak vzniklo tvé umělecké jméno?

Vzniklo když jsem se vrátila z Japonska a byla jsem naprosto unešena jejich kulturou. Aiko je japonské jméno a je i podobné mé přezdívce z dětství.

Kde získáváš inspiraci? Máš nějaký vzor, co se hudby týče?

Inspiraci beru všude kolem, z každodenních situací a interakcí, emocí, často se vypíšu z věcí, které zrovna intenzivně prožívám. Někdy se mi třeba zalíbí spojení dvou slov, ze kterých vymyslím celý text písně. Z umělců mě velmi inspiruje Aurora, kapela Daughter nebo Jungle. Z naší scény mě zvukem baví Katarzia.

Jaká tvoje písnička je tvůj osobní favorit? Kterou nejradši předvádíš, ať už na koncertech, nebo kdekoliv jinde?

Nedávno jsem vydala nové album Expiration date. Z něj ráda zpívám song Hunt, lidé na něj reagují taky velice kladně. Je to hodně osobní písnička a při každém živém vystoupení ji prožiji znovu a znovu. Z pomalejších mám ráda 22:22.

foto: Alisa Lisičkina

Když už jsme u koncertů, jaký tvůj se ti zatím líbil nejvíce?

Živé koncerty! Musím přiznat, že je to teprve rok, co jsem si koncerty doopravdy začala vnitřně užívat a dokážu se při nich uvolnit. Momentálně mám dva – prvním z nich je Waves Vienna, můj první showcase festival. Bylo tam skvělé publikum a zároveň mě bavilo to, že jsem měla příležitost se poznat se spoustou lidí z branže, poznat nové umělce a projít Vídeň. Druhý favorit je koncert, kdy jsem předskakovala Lauren Ruth Ward. Měla tam naprosto skvělé, vítající publikum, bavila mě atmosféra a byl to celkově příjemný večer.

Do jakého žánru bys zařadila svou tvorbu?

Řekla bych, že poslední dobou tvořím pop až indie pop. Ale kdo ví a hlavně, kdo to řeší? Podle mě je důležitější umělecká celistvost a jak vše funguje jako celek, než žánrové zasazení.

Jakou hudbu osobně ráda posloucháš?

Jak jsem již zmiňovala, miluju a inspiruju se Aurorou, ale baví mě Jungle, Daughter i sólový projekt Eleny Ex:Re, ale někdy si poslechnu třeba i Marilyna Mansona.

Je známo, že jsi se účastnila soutěže Superstar. Jak bys popsala tento zážitek? Byl to pro tebe spíše přínos, nebo ne? Jsi ráda, že jsi do toho šla?

Bylo to ve svém stylu super! Poznala jsem tam pár skvělých lidí, se kterými jsem do teď v kontaktu. Viděla jsem jak to chodí v zákulisí a hlavně mě to konečně nakoplo dělat svou vlastní tvorbu. Jediné negativní je, že kamkoliv teď přijdu, mám nálepku Superstar.

Máš nějaké jiné koníčky, kromě tvoření hudby?

Hudba mi bere poměrně velkou část mého času, se vším zařizováním koncertů, nahráváním, natáčením, vymýšlením, hodinami zpěvu… Hodně tančím – dělám pole dance a contemporary, ale to už jsem přetáhla i do pracovního světa. Volný čas trávím s blízkými, fotím, sportuji.

foto: Maria Nguyenová

Chystáš něco, na co se tvoji fanoušci můžou těšit?

Právě jsem vydala album Expiration date, chystám další klip k jedné z písní a pak už budu koncertovat a dělat nové věci.

Čemu se momentálně nejvíc věnuješ? Studuješ, pracuješ, nebo se nejvíc zabýváš hudbou?

Studuji hudbu, pracuji v hudbě a většinu času zabírá hudba, koncertování, management. Velká část mého světa se točí kolem hudby a přesně takhle jsem to chtěla, takže si to velmi užívám.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit