Předtím než losangeleská kapela Wand zahraje na festivalu Primavera, udělá si v sobotu 27. května zastávku v MeetFactory. Jejich hudba je sice ovlivněná vzory jako John Cale, Nine Inch Nails nebo Neu!, ale jinak je postavená na  naprosto osobitém hlasu Coryho Hansona doplněném o řvoucí kytary. Zapomeňte chvíli na léto; jako mávnutím kouzelné hůlky budete na chvíli v dost temném světě.

Kalifornskou partu, která se dala dohromady v roce 2013, tvoří Cory Hanson (zpěv, kytara), Lee Landey (baskytara) a Evan Burrows (bicí). Původně byl v kapele ještě kytarista Daniel Martens, který po druhém albu ale kapelu z osobních důvodů opustil. „Pojmenovat kapelu Wand (mj. také kouzelná hůlka) nás napadlo, protože to slovo obsahuje prázdnotu, stejně jako je hůlka jen jakousi ideou, magickým nástrojem; je to jen prostředek k tomu, aby se z normálního člověka stal superčlověk,“ vysvětluje vznik názvu kapely basák Lee Landey. Podobně je jejich hudba „jen“ prostředkem k tomu, aby se posluchač dostal do jiného světa.

Kapela Wand hraje psychedelický rock, odmítá ale, že by se vezla na vlně dnes tolik populárního psychedelického revivalu. Pokud by se měli nějak definovat, tak spíše jako crossover kapela (Nine Inch Nails jsou pro ně velkým vzorem). Zařadit se do škatulky ale moc netouží, jak říká basák Lee Landey v jednom rozhovoru. Pokud se o něco tato kapela snaží, tak je to spíše „dekonstrukce různých žánrů.“ Zvuk kapely je také ovlivněn tím, že každý člen v soukromém životě preferuje trochu jiný hudební styl, a kromě vzorů jako Pink Floyd, Kraftwerk, The Beatles, John Cale nebo Neu!, které nepřekvapí, se tak kapela nebrání ani vlivům dance music nebo postpunku. Jejich hudba je osvěžením pro scénu psychedelického rocku i díky tomu, že se nebojí svou hudbu okořenit o prvky metalu, glam rocku nebo elektroniky.

Alba

Hned debutové album Ganglion Reef (2014) nastínilo jasně směr, jakým se kapela bude ubírat. Magazín Pitchfork označil desku jako euforicky hypnotizující a jejich hudbu jako „přecházení z jednoho stavu vědomí do druhého.“ V pětiminutovém tracku „Fire on the Mountain (I-II-III)“ jsou kvílivé kytary doplněny skoro až dívčím hlasem Cory Hansona, který vás minutu po minutě posouvá z jednoho světa do druhého – tempo se mění, ale píseň přesto tvoří fungující celek. Hudba Wand není jako u jiných jim podobných kapel cílem, jak si trefně všimnul nejen Pitchfork, ale spíše prostředkem, který vás posouvá dál.

Další počiny

V roce 2015 vzniklo během pouhých dvanácti dnů album Golem. Cory Hansonův záměr byl jasný: „Musela to být hodně špinavá, nechutná nahrávka se všemi těmi pošahanými kytarami.“ O šest měsíců později pak následovalo třetí album 1000 Days. Hanson tentokrát nerozděloval proces skládání hudby od psaní textů. „Slova ke mně přicházela přirozeně, často jen proto, že zněla dobře dohromady s hudbou. Nebránil jsem se tomu. Témata písní jsou často snová a o hodně temnější než v předchozích deskách.“

V současnosti kapela uvažuje o čtvrté desce, na kterou si ale – na rozdíl od předchozích nahrávek – chce dát více času, promyslet si ji a vymanit se z dosavadního hektického tempa nahrávka-turné, nahrávka-turné. Mezitím se ale naštěstí zastaví v  MeetFactory a trochu té psychedelie vpustí i mezi pražské publikum.

Jako support vystoupí Nordra – sólový projekt Moniky Khot, který zahrnuje analogové zvuky bicích a industriální beaty. Umělkyně spadá pod label SIGE Records a stihla už vystoupit s experimentální metalovou kapelou SUMAC, kterou mj. tvoří členové kapely ISIS nebo Russian Circles.

Více:
http://wandband.info/

Vstupenky:

290 Kč na www.meetfactory.cz

390 Kč na místě

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit