Většina lidí žije v informační bublině, kterou utváří komerční média. Jsme často obětmi manipulace a mystifikace. Mnoho lidí věří, že díky existenci internetu není možné lidi oklamat, ale opak je pravdou. Většina lidí sleduje zpravodajství a jako jeho hlavní zdroj má komerční média. Ve společnosti panuje obecný předpoklad, že hlavní televizní zpravodajství nebo internetové servery budou objektivně informovat o nejdůležitějších událostech v tuzemsku i ve světě.

O důležitých tématech se mlčí

Tuto zodpovědnost ovšem nemají. Zajímalo vás vždy, proč se veřejně nemluví o mnoha velkých státních zakázkách nebo proč se nedozvíme o mnoha kontroverzních zákonech, které byly potají schváleny? Vydejme se však za hranice. Amazonský prales se pomalu blíží na pokraj své existence, každý den vymřou tisíce druhů zvířat, obchod s lidmi je na vzestupu, ve světě zuří mnoho nových válek, o kterých většina světa neví. Je velké množství důležitých témat, kterým však není věnována pozornost. Není žádným tajemstvím, že vlastníky mnoha komerčních médií jsou lidé s politickými vazbami. Dokonce i internetové zpravodajství často více připomíná bulvár než seriózní žurnalistiku a to z prostého důvodu, důležitá je čtenost, nikoliv objektivita. Čím více přečtených článků, tím více peněz z reklamy. 

Svobodná média existují

I když se nemusí mnoha lidem líbit obsah komerčních médií, naštěstí stále existují svobodné a nezávislé servery, které dokáží publikovat důležité informace, kterým se komerční média nevěnují. V tuzemsku jich existuje hned celá řada. Vyplatí se však sledovat i ty mezinárodní. Mezi kvalitní zdroje patří portál Leakshare.org. Věnuje se důležitým tématům, která jsou přehlížená, prezentuje uniklé informace, upozorňuje na převratné objevy a snaží se prezentovat řadu fungujících řešení.  Každý může portálu zaslat důležité informace, které by měla veřejnost znát. 

Namísto toho, aby hlavní média začala rovněž prezentovat důležité informace, svobodné a nezávislé servery jsou vnímány jako konkurence a raději je označí za konspirační teorie a dá jim různé nehezké názvy. Pokud nechcete žít v informační bublině a chcete se dostat pod povrch toho, co v hlavním mediálním proudu neuvidíte, doporučujeme sledovat nezávislé svobodné zdroje, kde se můžete dozvědět řadu důležitých informacích, o které si zaslouží mnohem více prostoru. 

Článek zpracovala společnost Makawiel Publishing s.r.o., specialista na copywriting a kvalitní SEO.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit