Dawafer je debutové album egyptského malíře a hudebníka Omara El Sadeka, produkujícího pod pseudonymem QOW a žijícího v Praze. Po více než dvou letech pečlivé a tvrdé práce se tak tomuto umělci podařilo přetavit nahromaděnou inspiraci i osobní frustrace do jednoho kompaktního dlouhohrajícího debutu, který vyšel 17. března 2021 pod pražským vydavatelstvím Genot Centre.

Omar El Sadek je audiovizuální a interdisciplinární umělec se specializací na elektronickou zvukovou produkci a animovaný vizuál. V současné době sídlí v Praze, kde studuje výtvarné umění a experimentální média. Omarova díla a zvukové skladby se zaměřují především na experimentování s křehkou povahou jeho okolí, včetně jeho samotného. Po vizuální stránce se ubírá podobným směrem a investuje do poetické krásy nedokonalostí, vizuálně i koncepčně. Tento princip je nejvíce patrný v jeho dílech s umělci jako jsou ZULI, MSYLMA, Drew McDowall a Know V.A. Krom úspěšných spoluprací má za sebou tento umělec také například účast na festivalech Unsound v Krakově nebo na pražském Lunchmeat festivalu.

Dawafer je trpělivě navršený pulzující masiv. Nepravidelný rytmus pozvolně proplouvá překvapivě pokroucenými zvukovými meandry, aby čas od času zcela zmizel v digitální mlze z táhlých klávesových ploch, rozvrzaných smyčcových motivů, intimních fragmentů každodenních konverzací i rozostřených samplů lidových nápěvů.

Úsporně dávkovaný futuristický sound design a útržky současného egyptského rapu účinně rozčesávají tenhle nadčasový hypnotický opar a zároveň dokazují, že mystiku můžeme hledat i v hudbě, která nezůstala v minulosti.

Na obalu alba a limitované kazetové edici spolupracoval Omar El Sadek s domácím výtvarníkem Jiřím Macků spojeným s labelem Gin&Platonic. Omarův debutový počin si můžeš poslechnout zde.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit