Drogy. Slyšíme a čteme o nich v médiích, narážíme na ně ve světě, kterým kráčíme, odsuzujeme lidi, kteří je berou, víme, že je to špatné. Ale kdo z nás skutečně jde nahlédnout pod pokličku těmto návykovým látkám, látkám, co berou život a hlavně duši?

Kdo z nás si skutečně zjistí, jak si na tom drogy mezi mladými stojí? Kdo z nás pak jde a varuje před tím naše děti, sourozence, bratrance, sestřenice a kamarády? Kdo ukáže světu, že tudy cesta nevede, že život je jen jeden a že svět, který závislý člověk zpočátku vidí barevně, se pro něj navždy stane černobílý?

Parta studentů z VŠE to udělala: “Dostali jsme ve škole za úkol změnit svět k lepšímu, a tak jsme se ho rozhodli udělat barevný. Náš tým „Barevný svět (bez drog)“  oslovil 4 mladé lidi, kteří se nám svěřili s jejich životními příběhy a zkušenostmi s drogami,” vylíčila nám účastnice této skupiny.

Mnoho lidí neví, že děti začínají s drogami už od 11 let života. Případů hospitalizací v detoxikačních centrech a léčebnách přibývá a průměrný věk první zkušenosti s drogami se každoročně snižuje.  Rodiče mnohdy zůstávají k této problematice neteční, dělají, že se to jejich dětí rozhodně týkat nemůže, někdy na to ani sami nepřijdou, nebo až tehdy, když už je pozdě. Nechtějí být ti “zlí a přísní”, raději snesou svým dětem modré z nebe, všechno jim dovolí, než aby se realitě postavili tváří v tvář a nabídli pomocnou ruku.

Ve společnosti vznikají různá dogmata o tom, že drogově závislí pochází ze sociálně slabších rodin, že nejsou dostatečně inteligentní, že nikdy nemají cíle něčeho většího dosáhnout. Omyl. Drogy najdeme všude. Jak v rodinách sociálně slabších, kde děti musí začít krást, nebo drogy samy začít prodávat, tak v rodinách zámožných, kde pro svoji dávku koksu jen vztáhnou ruce k tatínkovi pro kapesné.

Toho jsou jasným příkladem čtyři účinkující v tomto videu. Jedna slečna začala v 11 letech a ještě ten rok se stala rovnou dealerkou drog mezi jinými dětmi přímo na gymnáziu, tím si vydělávala na svoji dávku. Druhá se s drogami seznámila v 15, pochází ze zámožné rodiny, chodí na kvalitní školu, bystrá a inteligentní slečna, do které by nikdo na ulici při potkání neřekl, jak rozsáhlé zkušenosti s fetem už má.

Třetí dívka začala z lásky, aby pochopila svého milovaného. To bývá taky velmi častou příčinou vzniku závislosti. Člověk si řekne, že to “jen” vyzkouší,  jen jednou,  jen ještě jednou…

“Ve videu by měl všem otevřít oči její názor na marihuanu. Za lehkou drogu by se brát neměla. V 60. letech se prodávala marihuana s 2% THC, dnes už ji můžeme pořídit i s 35% THC, mladí lidé si tak můžou touto “nevinně” vypadající drogou vytvořit závislost, probudit touhu zkoušet další druhy drog, zajistit si fatální následky na celý život.”

Míra stability a lability hraje také poměrně silnou roli ve vývoji závislostí u mladých. Někomu drogy nemusí působit větší obtíže, někdo díky nim skončí na antidepresivech a léčí se celý život, většině lidem to sebere rodinu a přátelé, dá jim to možná stejně závislé kamarády, ale jak slyšíme ve videu – ti buď umřou, nebo skončí v kriminálu.

Zhlédněte následující dokument, poslechněte si příběhy 4 účinkujících a začněte trochu tuto problematiku vnímat.

Drogy jsou zlo. Drogy berou duši. Pojďte o tom přesvědčit svět.

text: Veronika Zárubová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit