Beach Fossils je skupina, které se povedla v dnešní době věc poměrně nesnadná – vymanit se ze škatulky dojemné indie rockové kapely a najít svůj vlastní výraz. Jejich nové album Somersault je toho důkazem. Unylé a pomalé tóny předchozích desek nahradily svěžejší písně. Jak napsal magazín The Fader: „Poslouchat Beach Fossils je jako cítit New York.“ Atmosféru nejevropštějšího amerického města budete mít možnost nasát ve čtvrtek 7. září v MeetFactory.

Kapela se dala dohromady v roce 2009 v Brooklynu. Základní sestavu později opustil Christopher Burke a John Peña, v současné době kapelu tvoří Jack Dolye Smith, Tommy Davidson a Dustin Payserur, který je nepsaným lídrem a duchem skupiny. První dvě alba Beach Fossils (2010) a Clash the Truth (2013) nahráli pod labelem Captured Tracks, který odstartoval kariéru např. Mac DeMarca, Wild Nothing nebo DIIV. Beach Fossils nebyli výjimkou. Přesně v duchu labelu nahráli alba, která měla lehce nostalgický zvuk a až snovou atmosféru.  Podobně jako DeMarco, měli i Beach Fossils ale brzy pocit, že chtějí dělat hudbu jinak a rozhodli se vymanit z tematického rámce labelu. Dustin Payseur společně se svou manželkou Katie Garcia založil label Bayonet Records, čímž si zajistil prakticky absolutní svobodu, a v červnu letošního roku spatřilo světlo světa třetí album Somersault.

Už na první poslech je deska oproti předchozím nahrávkám rozdílná. Snovou a až lehce unylou atmosféru nahradily svižnější tóny. Kritici Somersault označily za velký skok pro Beach Fossils. Ostatně přítomnost hostů jako Cities Aviva, amerického rapera, který byl v minulosti lídrem hardcore punkové kapely Copwatch, nebo Rachel Goswell z shoegazeové kapely Slowdive, svědčí o tom, že se Beach Fossils změn nebojí.

Co ale zůstává, je téma. „Písně, které píši pro Beach Fossils, mají konzistentní obsah. Jsou o mém životě, o mých přátelích“, říká Dustin Payseur. „Nová deska je ale více upřímná – snažím se víc přiznat své nedostatky a chyby a hlavně se s nimi i vypořádat. Nesnažím se ale nabídnout řešení – jsem to prostě já a můj život.“ Hlavním motivem, který se prolíná všemi písněmi, je přátelství. Dustin je přirovnává k partnerským vztahům a považuje je za naprosto stejně důležité. Na albu Somersault se objevují reální zpěvákovi přátelé, často si ale nebere servítky ani sám se sebou. Snaha o sebekritiku, sebereflexi se prolíná celým albem.

„Down the line / Couldn´t really tell you / What I´m trying to find / Everyone´s so boring / Makes me want to lose my mind / These days I feel like I do nothing right / So come with me and we´ll go down the line.“ I když jsou písně na novém albu svižnější a energičtější, nebyla by to indie rocková kapela, kdyby se hlavní zpěvák nepral s depresivními stavy. Nejen v písni Down the Line tento svůj boj vnímá a akceptuje, čímž ho přetváří ve svou výhodu. „Tvoření hudby je ta nejlepší věc, co mi pomáhá. Když nepíši nebo nehraji na koncertech, je pro mě snazší znovu spadnout do té díry.“ 

Když se časopis Times zeptal, co lze od Beach Fossils očekávat v roce 2017, odpověděl Dustin naprosto suverénně: „Ready to embrace the madness.“ Přijďte se podívat do MeetFactory, jaké šílenství tahle brooklynská kapela rozpoutá. Určitě je v tom podpoří i britská kapela Nervous Conditions, která se rozhodně nebojí svůj ostrovní rock prodat. Na svém prvním pražském koncertě představí písně z chystaného debutového LP Zak´s Anniversary.

Vstupenky:

330 Kč na www.meetfactory.cz
330 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
400 Kč na místě

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit