Více než stovky let jej využívají Indonésané při léčbě průjmu, horečnatého onemocnění, nebo jako tišící prostředek na bolest. Tato vzácná bylina však vyvolává mezi veřejností protichůdné emoce. Jedněmi je zatracována, jiní si ji nemohou vynachválit. Proč je tomu tak?

Řeč je o stromu téměř třicet metrů vysokém, který roste v indonéských pralesích. Obyvatelé těchto souostroví brzy objevily léčivé účinky této byliny, nebo spíše stromu, a začali jej pěstovat na farmách pro komerční účely. Latinský název stromu je Mitragyna Speciosa, ale mezi lidmi je znám pod jednoduchým názvem kratom.

Získání účinné látky z tohoto stromu je velmi snadné. Indonésané jednoduše žvýkají jeho listy, pokud je však třeba listy uchovat k pozdějšímu užití, usušené se rozemílají na jemný nazelenalý prášek. Kratomový prášek se takto distribuuje do celého světa a díky svým účinkům si neustálé získává nové příznivce.

Účinky kratomu

Již výše jsme zmínili jeho praktické použití při zdravotních potížích. Ale lze jej užívat i jako stimulant. Po užití malé dávky vám dodá energii, sílu a tím i zvedne náladu. Najednou máte chuť pustit se do fyzické práce, kterou jste pro únavu dlouho odkládali, nebo se s radostí vydáte na vycházku se psem. 

Pokud naopak potřbujete po psychicky náročném dni vypnout, potom si můžete uvařit čaj silnější a  pustit si svůj oblíbený film. Na někoho může silný čaj z kratomu působit podobně jako meduňka, po níž usnete, jako když vás do vody hodí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po silnějším čaji z kratomu se ráno probudíte jako znovuzrození a veškerá únava bude ta tam.

Droga nebo lék?

V zásadě může být obojím. Jako ke každé bylině je třeba chovat se i ke kratomu s určitým respektem. Jako meduňka, třezalka, ale i mnohé další byliny, působí i kratom na lidskou psychiku a fyzickou kondici, a více než kde jinde je třeba řídit se heslem, že kratom je dobrým pomocníkem, ale špatným pánem. V malém, přesně dávkovaném množství je lékem a nikomu neublíží, pokud ho však začnete zneužívat ve velkém, pak by se kratom k vám mohl otočit zády v podobě rozhozeného metabolismu, zažívacích obtížích a jiných vedlejších účinků.

Stejné účinky na lidský organismus mají i léky, nebo alkohol. Pokud vám lékař naordinuje určitý lék, jasně také stanoví v jakém množství a kolikrát denně se má užívat. Pokud dávkování sami od sebe zdvojnásobíte, jste také sami zodpovědni za svůj zdravotní stav. A tak bychom mohli pokračovat…

Léčivé účinky kratomu jsou však známy i firmám ve farmaceutickém průmyslu, a tak v něm vidí svou velkou konkurenci. Celosvětově se snaží působit na veřejnost a dostat kratom na seznam zakázaných látek. Je otázkou, nakolik budou tyto farmaceutické giganty úspěšné, ale v České republice je užívání kratomu i jeho nákup naprosto legální. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna…

Kvalitní kratom můžete zakoupit na e-shopu www.ragefitness.cz.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit