Je snadné být dnes smutný a uzavírat se. Nejistota je uvnitř i venku. Analogově dobře naladěná veličina tuzemské disco vědy David Doubek alias Ventolin proti tomu na svém novém albu protestuje. Desku Vitajte pokřtí Ventolin ve středu 4. října v MeetFactory.

Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější Medvídci. Vznikl v roce 2007 jako boční „odpočinkový“ projekt, velmi záhy se však dostal do povědomí na místní klubové scéně. K živému hraní používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna a italského a indického disca z 80. let. Přitahuje ho analogová rozladěnost, šum, rozkolísanost a nedokonalost.

Nové album začal Ventolin připravovat v lednu 2017 z materiálu, který sbíral průběžně několik let. Nejdříve strávil dva měsíce marným spekulováním nad modulárním syntezátorem. Vytvořil kosmické demo, které nic neříkalo, což v něm vzbudilo vztek vůči nástrojovému fetišismu, kterému na chvíli podlehl. Demo vyhodil, na modulár se vykašlal a začal znovu od textů jako nejbolestivějšího procesu, kterému se sněním o nákupech modulů snažil podvědomě vyhnout. Právě kolem textů, které jsou z poloviny české a anglické, se pak deska vyvíjela.

„Je divné, že v současné době takto banální a konvenční oslovení působí skoro provokativně. Jako bychom měli pocit, že vítat je nepatřičné. Jako by nebylo kam vítat. Zleva zprava nás všichni straší, společnost je vyděšená z interakcí se sociálními sítěmi, internet, kterému jsme tak věřili, se proměnil na černou stoku špehování a fašistické propagandy. A do toho vlastní osobní chyby, nedostatky a pochyby. Lidé se dnes začínají víc a víc uzavírat. Chci proti tomu protestovat, takže vitajte, navzdory všemu,“ říká Ventolin.

Ventolin vycházel z intuitivních témat, která se postupně vynořovala. Umístil je na dvě strany alba, denní (křehký život nedokonalého já) a noční (svět, který já obklopuje a děsí). Část písniček je osobních (Výlet, Život na venkově), do jiných se promítly různé věci ze současného společenského, kulturního a politického kontextu (Lost Track, Great Again). Dva texty pak Ventolin postavil na podnětech svých kamarádek a spolupracovnic. Desires je postavená na básničce kamarádky básnířky a antropoložky Markéty Levínské, kterou trochu doplnil a rozehrál. Skills vznikla na základě povídky designérky Terezy Rullerové o empatickém dronu.

Vitajte je písničkové album, které vychází pět let od úspěšného debutu Totem a rok po vydání instrumentálního alba The Game YS R0TTYN, které Ventolin připravil společně s polskými RSS Boys. Zvukově Ventolin na novince své elektronické základy posunul dál k anarchičtějšímu a živějšímu zvuku. Deska obsahuje hodně elektronicky znějící písničky, tepající bicí automaty a acidové linky, ale i věci skoro kapelové, s kytarami a živými bicími.

Při tvorbě Ventolin používal analogové nástroje a analogový je i mix desky, zároveň ale mnohem víc pracoval s počítačem a digitálními technologiemi. Vedle starých analogů jsou na desce i virtuální nástroje, hodně editování a efektů. Nahrávání probíhalo u Ventolina doma (kde se i míchalo), ale také ve studiu Midi Lidí. Mastering měl na starosti Ondřej Ježek ve studiu Jámor. „O zvuku jsem se hodně bavil s Prokopem Holoubkem (Midi Lidi), který se na desce taky dost významně hráčsky zapojil. Do dvou písniček jsme přizvali bubeníka Michala Janíka z Ghost of You, který pro sebe trochu netypicky hraje úsporné disko a krautrockové rytmy,“ doplňuje Ventolin.

Křest proběhne 4. října v pražském klubu MeetFactory a 5. října v brněnském Kabinetu Múz. Hosty Ventolinova turné jsou Johuš Matuš, Midi Lidi, Francois Svalis, Tomino a Myslivec, Fiordmoss a Dné.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit