Návrat do chlapeckých let, který je i po tolika letech od 2. světové války do jisté míry podobný tomu dnešnímu. Nucené přestěhování z Prahy na venkov a drsná aklimatizace. O tom všem s laskavým humorem vypraví film Jana a Zdeňka Svěrákových, Po strništi bos.

Pod námětem se podepsal renomovaný Zdeněk Svěrák, kterému to ve spojení s jeho synem opravdu klape. Navíc čerpal z vlastních vzpomínek. Celkový scénář i režii už si obstaral syn Jan. Ústřední manželskou dvojici ztvárnili Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý, kteří museli filmu přinést nemalou oběť. Tereza Voříšková si kvůli roli maminky nechala zkrátit a obarvit vlasy a přibrala celých 10 kilo. Ondřej Vetchý zase shodil plnovous.  Jejich syna Edu si zahrál sedmiletý Alois Grec, jehož výkon byl opravdu velmi přirozený a přesvědčivý. Tereza Voříšková se malého talentu s radostí ujala a uplácela ho zmrzlinami tak dlouho, až jí začal důvěřovat natolik, že se k Tereze chodil mazlit. A tento vztah je ve filmu opravdu znát.

Zdeněk Svěrák při psaní neopomněl na postavu Vlka, který byl pro všechny v rodině černou ovcí. Toho ve filmu bravurně ztvárnil Oldřich Kaiser a opět dokázal, že v loňském roce po tolika letech herecké práce neobdržel Českého lva nadarmo. Jeho postava totiž ve filmu nejedná slovem, jako spíše výrazem a gesty, a to Oldřich Kaiser ovládá dokonale.

Že je Jan Svěrák uznávaným a oceňovaným režisérem, potvrdil i tentokrát. Film je opět prošpikován perfektně vystavenými scénami s vtipnými dialogy, které nepostrádají ani hlavu, ani patu. Milovníci Svěrákovo humoru si opět přijdou na své a uvidíme, jak si tento předobraz Obecné školy obstojí u kritiků a odborné komise. Už teď z toho kouká minimálně několik Českých lvů!

Zanechat komentář

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.