Před koncem roku 2017 se kurz Bitcoinu vyšplhal téměř na 20 tisíc dolarů za BTC. Dlouho se ovšem investoři radovat nemohli. Během několika následujících dnů totiž přišel prudký pokles, při kterém hodnota BTC spadla pod 12 tisíc dolarů. Od té doby zažívá Bitcoin skutečnou rally a jeho cena kmitá mezi 13 a 17 tisíci.

Růst kurzu Bitcoinu zastavily poplatky

Na začátku roku 2017 byla průměrná velikost poplatku za transakci asi 40 centů. Na začátku prosince byla ale velikost poplatků už 6 dolarů. Od 7. prosince začaly poplatky navíc nekontrolovatelně růst a 22. prosince se průměrný poplatek vyšplhal na 55 dolarů za transakci (přes 1000 Kč). Bitcoin kurz, který se pohyboval těsně pod hranicí 20 tisíc dolarů, reagovala na enormní růst poplatků výrazným poklesem na 12 tisíc dolarů. Na konci roku 2017 došlo ke korekci, takže velikost poplatku za transakci byla 30 dolarů a kurz bitcoinu poskočil na 13 tisíc dolarů.

Růst poplatků způsobuje nedostatečná kapacita sítě, která dokáže zpracovat pouze omezené množství transakcí za sekundu. To, kterou transakci těžaři zpracují a kterou nechají čekat, rozhodují právě na základě poplatku, který k transakci připojíte. Tento poplatek je odměnou pro těžaře, a jelikož je počet transakcí v síti bitcoin větší, než je její maximální kapacita, tak si mohou těžaři vybírat.

Prudký pokles kurzu BTC má ovšem více příčin. Velcí investoři z Asie začaly ve velkém odprodávat držené Bitcoiny a zaměřili se například na Ripple. Na úkor Bitcoinu vzrostl také Bitcoin Cash, jehož obchodování v polovině prosince umožnila směnárna CoinBase spolu se svojí burzou GDAX. V prosinci se vyrojilo také množství zpráv o hackerských útocích na burzy a účty těžařů. Kvůli útoku hackerů například ukončila činnost japonská burza Youbit.

Cena je příliš vysoko…

Bitcoinu nehraje do karet ani to, že investoři začali diversifikovat svá portfolia. Peníze, které dříve měli v Bitcoinech, nyní rozdělují mezi další kryptoměny. To ovšem neznamená, že má Bitcoin to nejlepší za sebou. Nejznámější kryptoměna podobnými cenovými výkyvy prochází často a prosincový pokles navíc mnoho lidí předpovídalo. Obavy z velké cenové korekce se začaly objevovat ostatně už když Bitcoin překročil hranici 10 tisíc dolarů.

Podle optimistických předpovědí by mohla cena Bitcoinu dosáhnout i milionu dolarů. K tomu by kryptoměna musela zhodnotit stonásobně, což pro svět kryptoměn není zas tak nereálné. Třeba Ripple za rok 2017 zhodnotil více než 400x. Mnoho investorů ovšem vidí větší potenciál v levných kryptoměnách, které mají hodnotu několika dolarů nebo centů. U nich se totiž šance na vysoké zhodnocení zdá být vyšší.

1
Zanechat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Cryptoo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Cryptoo
Host
Cryptoo

Ja si myslím, že najpodstatnejší dôvod poklesu ceny bitcoinu je ten, že 18.12.2017 sa spustilo obchodovanie futures kontraktov na BTC. Môžeme sa pozrieť na graf: https://uspesnynaburze.sk/blog/co-je-bitcoin/ . Odkedy sa spustilo obchodovanie futures kontraktov na BTC, tak kurz Bitcoinu len padá. Kto nevie načo slúžia futures kontrakty, tak v skratke poviem, že vďaka nim môžeme profitovať aj pri poklese ceny BTC. Dnes sme mohli vidieť ďalší výrazný pokles ceny a ktovie, kde sa až zastavíme.