V našem novém seriálu se setkáte s velmi zajímavým konceptem. Budete moci pozorovat, jak členové redakce trpí a překonávají sami sebe. Redaktor dostane na celý týden challenge, kterou musí splnit. Průběh bude samozřejmě zapisovat a po týdnu se s vámi o své zážitky podělí. Na lehký rozjezd jsme si připravili týden bez sociálních sítí, který absolvoval redaktor Matěj aka já.

Den 1.

Občas instinktivně kliknu na místo v mobilu, kde býval Messenger.

Tak. Začalo to. Sociální sítě vymazány z mobilu. Teda 9GAG sem si nechal, abych měl co dělat při dlouhé chvíli na záchodě (sraní). Jak tohle přežiju? Uvidíme.

Prvních pět hodin v pohodě, smsky zatím na všechno vyřizování stačí. Občas přijde nutkání a instinktivně kliknu na místo v mobilu, kde býval Messenger. Je však prázdné.

Deset hodin za mnou, omylem (ze zvyku) jsem si na počítači otevřel na sekundu Facebook. To mě vedlo k radikálnímu řešení. Stáhnul jsem si program Cold Turkey, na kterým se daj zablokovat stránky na určitou dobu. Když se pak stránku snažíte otevřít, ukáže se motivační citát. Doporučuju tenhle program na studium, asi taky začnu používat.

Přišla první dlouhá chvíle na záchodě, 9GAG to celkem jistí, i když tam nejsou tak dank memes jako na stránkách, který sleduju normálně. Nevim, jak tohle přežiju. Na druhou stranu mobil držím v ruce asi tak o 75 procent času méně než předtím. Všechny věci na počítači už sem vyřešil, a tak můžu jít do postele překvapivě brzo (23:05), místo dvouhodinovýho, bezcílnýho brouzdání po FB a Twitteru. Uvidíme, jak proběhne první noc.

Den 2.

Noc proběhla v pohodě, neležel sem do jedný v posteli a neprojížděl soušl jako dycky, takže sem šel spát dřív.

Přes den se zatím nic nemění, byl sem dost zaneprázdněn, takže sem na socializaci na internetu neměl skoro ani pomyšlení. Ve škole mi šlo taky mnohem líp dávat pozor, bez zbytečnýho rozptýlení mobílkem.

Den 3.

Jít spát před 12 sem už nějakou dobu nezažil.

Začínám přes den stíhat mnohem víc věcí. Furt častějš ale vytahuju mobil a koukám na prázdná místa, kde bývaly mé oblíbené aplikace. V MHD nemám moc co dělat, tak si čtu, to je vlastně dobře, ne?

Večer sem si dodělal potřebný věci na kompu asi v 11 a najednou, co teď? Normálně bych ještě 2,3 hodiny flausil na sociálu, ale teď sem mohl v klidu jít do postele a číst si. Jít spát před 12 sem už nějakou dobu nezažil. Ráno budu freshhhhhh.

Den 4.

Přemejšlim, že si svůj pobyt offline o chvíli prodloužím.

Začínám si uvědomovat výhody i nevýhody tohoto stavu. Na jednu stranu mám klid, mobil mi nekrade soustředěnost a když někdo něco potřebuje, zavolá nebo napíše. Na druhou stranu nemám tolik přehled o aktuálním dění, taky o tom, co dělají moji kamarádi (Zajímá mě to vůbec?) a ani o nadcházejících kulturních a všelijakých událostech, které se dějí a nedějí. Taky kvůli absenci Facebooku nevím, jestli má zrovna někdo narozky nebo ne (Snad se na mě nezlobí, ale upřímně, kdo si to bez FB pomatuje?)

Začal sem si třeba z nudy jen tak každou půl hodinu refreshovat maily, kdo je ale v dnešní době píše že jo… Zas je super pocit, když fakt nějakej přijde.

Taky sem dostal antibiotika, takže nemůžu ani absenci sociálních sítí zapít. Špatný.

Když se nad tím ale důkladně zamyslim, je to vlastně velká pohoda. Přemejšlim, že si svůj pobyt offline o chvíli prodloužím.

Den 5.

Naučte se bejt sami se sebou.

Začínám být lehce nervózní, přece jenom dostávat lajky na Instagramu je krásnej pocit, to víme všichni. Taky udržuju kontakt už jen s nejlbližšíma a nepíšu si vůbec s tolika felákama jako v době sociálních sítí. Takže začínám mít pocit, že jsem nechtěnej, ale vlastně je to blbost, furt mám co dělat a s kým se vídat. Ten social nás hrozně nutí do přehnanýho kontaktu. Když si to tak vezmu, stejně když si propíšu celej večer třeba se 3 lidma, tak většinou řešíme blbosti (hovna) a nic mi ta konverzace ani pořádně nedá. Zato psát smsky nebo volat si s jedním člověkem a fakt se do tý konverzace zabrat, je mnohem záživnější a přínosnější. Stejně sem ale furt nervózní.

Mám ale mnohem víc času i sám na sebe a to je skvělý. Rada pro všechny, naučte se bejt sami se sebou. 🙂

Taky si uvědomíte, kdo je vlastně ten true bro a fakt napíše a udrží s váma kontakt.

Den 6.

Už absenci sociálních sítí ani tolik nevnímám, ty jo. Jen je smutný, jak ti každou chvíli nebliká upozornění, no, to je trochu depresivní pocit. Sem ale moc spokojen. Díky únavě z předchozí noci sem stejně spíš jen spal a vařil si chálky. Když mám dlouhou chvíli, někomu zavolám a pokecáme. Což je skvělý, protože i ty lidi ví, že ti na nich víc záleží a obecně to utužuje kamarádský vztahy <3. (Jestli sem ti nevolal, neznamená to, že nejsi felák, tak chill boy, nezlob se!)

Den 7.

R.I.P. moje produktivita.

Odloučení od sociálu beru už celkem dost jako běžnou věc. Je to trochu zvláštní, ale dalo se na to fakt rychle zvyknout. Zároveň se ale těšim, až čeknu instáče a tweety a tak dál. Už zítra budu zpátky ve světě mobilních oveček. 🙁 R.I.P. moje produktivita.

Závěr: Určitě doporučuju tenhle detox každýmu, kdo si zvládne sám od sebe uvědomit, že má problém a do toho mobilu čumí fakt až trochu moc. Klidně i dýl než tejden. Přemyšlím, že tenhle detox budu dělat pravidelně, bylo fakt příjemný na chvíli vypnout a věnovat se podstatnějším věcem. Tak si uvědomte, že lajky na instáči ani vaše popularita nejsou všechno a zas budete trochu blíž osobní svobodě.

Jako dalšího nominuji Honzu Faltuse, který bude mít za úkol se každý den po dobu jednoho týdne zakecat minimálně s pěti náhodnými lidmi (strangers) a zapsat, co zajímavého se o lidech dozvěděl a nedozvěděl. Gudlak.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit