Jistě se mezi vámi najde mnoho nadšenců pro filmovou hudbu, ale co takhle 170 perfektně sladěných hudebníků v architektonicky nejhodnotnější budově Prahy, v Rudolfinu. Ne každý den máme tu možnost slyšet velkolepý koncert hollywoodské hudby v podání oskarového skladatele. Michael Giacchino se může pyšnit soundtracky k filmům Vzhůru do oblak, Ratatouille, Úžasňákovi a ke spoustě dalším.

I my patříme k nadšencům této hudby, takže jsme se na celou akci opravdu těšili. Bohužel samotný autor hudby Michael Giacchino nemohl být na akci přítomen, poslal tedy alespoň pozdrav z LA, který byl v úvodu přečten moderátorem večera. Po přečtení se čekalo už jen na příchod šefdirigenta Filmové filharmonie, kterým se pro dnešní večer stal usměvavý Japonec Chuhei Iwasak.

(zdroj: nfharmonie.cz)
Chuhei Iwasaki, šéfdirigent Filmové filharmonie, se narodil roku 1987 v Tokiu. Od roku 2012 se aktivně věnuje dirigování, které studoval v letech 2007-2013 na Pražské konzervatoři a nyní na Akademii múzických umění v Praze. Věnoval se hře na housle, a to v letech 2003-2006 na Konzervatoři Toho Gauken v Tokiu, poté na Pražské konzervatoři spolu s obory skladba a dirigování. Jako dirigent spolupracuje s významnými českými soubory, mezi které patří například: PKF – Prague Philharmonia, Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. (zdroj: nfharmonie.cz)

Celý koncert byl doplněn světelnými efekty, aby bylo potěšené nejen ucho, ale i oko diváka. Orchestr přivítal publikum skladbou ze známé hry Medal of Honor, následovaly dvě skladby z unikátního animovaného filmu Úžasňákovi. Při skladbě z filmu Monstrum se k souboru přidala sólistka koncertu, britská sopranistka Christina Johnston.

Christina Johnston
Christina Johnston, kterou jsme na koncertu mohli slyšet ve skladbě z filmu Monstrum, absolvovala v roce 2006 Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již během studia zpívala v opeře a na koncertním pódiu. Zúčastnila se mistrovských kurzů i několika mezinárodních soutěží. (zdroj: youtube.com)

Později zazněla skladba z filmu Jupiter vychází. Následoval  Ratatouille a Jurský svět. Po přestávce na nás čekaly o něco jiné pecky. Druhá půlka začala legendární znělkou z Mission: Impossible III a IV, následovaly skladby ze světoznámého seriálu Ztraceni, sci-fi fantasy filmu John Carter: Mezi dvěma světy, nebo například skladby z nového animovaného filmu V hlavě, který získal Zlatý glób za nejlepší animovaný film roku 2016.
Podle programu měla ukončovat koncert skladba ze Star Treku (2009), nebylo tomu tak, po dohrání Star Treku si orchestr za neuvěřitelný dvou a půl hodinový koncert plný mistrovských výkonů vysloužil dlouhý potlesk ve stoje. Po ovacích se soubor odvděčil další skladbou a tentokrát z téměř nového filmu Země zítřka. Následoval další dlouhý potlesk ve stoje.

O autorovi hudby

Michael Giacchino patří v současné době k největším skladatelským hvězdám Hollywoodu. Je držitelem  Oscara za Soundtrack k filmu Vzhůru do oblak. Poprvé na sebe upozornil hudbou k videohře Ztracený Svět: Jurský park (1997). Svůj talent potvrdil pixarovkou Úžasňákovi, kterou se mu otevřely brány do velkých filmových studií. Od té doby napsal hudbu pro více než 100 titulů.

Dlouhodobě spolupracuje se svým kamarádem, režisérem a producentem J.J. Abramsem. S ním se poprvé potkal při natáčení seriálu Alias. Následoval seriál Ztraceni, Filmy Mission: Impossible III a hlavně Star Trek (2009). Giacchino je také podepsaný pod hudbou k úspěšným animákům Ratatouille a V hlavě. A v minulém roce složil hudební doprovod pro scifi blockbuster Jurský svět.

Michael Giacchino má osobitý styl. Rád využívá netradiční hudební nástroje. Například pro seriál Ztraceni použil části letadla jako bicí.

michael-giacchino

O souborech

Filmová Filharmonie je profesionální symfonický orchestr, který vznikl roku 2013 jako těleso sdružující talentované studenty a absolventy středních a vysokých hudebních škol. Orchestr zahájil své působení koncertem Western night. V první sezóně se dále zapojil do projektu Vesmírná odysea pod záštitou festivalu Skrz na skrz. Druhá koncertní sezóna se nesla v duchu Fantasy. Filharmonie vystoupila v Praze, Hradci Králové a Ostravě.

Vysokoškolský umělecký soubor UK (VUS UK) je předním českým sborovým tělesem složeným především ze studentů, absolventů a zaměstnanců  Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Vznikl již v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Prvním sbormistrem byl hudební skladatel Jan Tausinger.

Děkujeme Film Music Prague, že jsme mohli být přítomni na takovéto akci.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit