Ve zkratce je Live AID několikahodinový maraton vystoupení jedněch z největších hudebních hvězd tehdejší doby, aby nasbírali peníze na pomoc hladovějícím lidem v Etiopii. A kdo za tím celým stojí?

Hlavní herec z filmu ”Pink Floyd – The Wall” Bob Geldof v televizi viděl trpící lidi v Etiopii zatíženou hladomorem, který zabíjel stovky lidí denně. Dal dohromady řadu interpretů včetně Bona, Paul Younga nebo George Michaela, aby nahráli song Do They Know It’s Christmas?, který se hned dostal na přední příčky hitparád po celém světě a pomohl nasbírat okolo sedmi miliónů dolarů. Geldofovi to ale přišlo málo, a tak se rozhodl uspořádat živé vysílání koncertů z londýnského Wembley stadionu (UK) a filadelfského JFK stadionu (USA) do celého světa.

Jak ale zadarmo a bez smlouvy v šibeničním termínu sehnat největší hudební esa? Bob se rozhodl na tiskové konferenci přečíst seznam interpretů, kteří na akci budou hrát, z nichž většina o ničem ani nevěděla. Bob jim na to v soukromí odpověděl: “A teď se z toho zkuste vymluvit.”

13. července 1985 na Wembley stadionu v pravé poledne začal celý program s God Save The Queen k přivítání královského páru – princezny Diany a následníka trůnu Charlese, po kterém na pódium přicházeli Status Quo, Sade, Sting, Paul Young, U2, The Who, Elton John a řada dalších. V USA to byli Black Sabbath znovu s Ozzy Osbournem, Run-D.M.C, The Beach Boys, Bryan Adams, Judas Priest a další.

Naproti tomu se Michael Jackson a Stevie Wonder pokusili akci bojkovat nebo Bruce Springstean nevystoupil z důvodu: “Jednoduše jsem si nedokázal představit, jak velký bude mít celá akce dopad.”

V průběhu celého dne se ale začalo schylovat k velkému fiasku, jelikož zatím lidé poslali jen něco přes milión dolarů. Bob Geldof tak vystoupil v televizi, pustil záběry umírajích lidí z Etiopie a vyloženě lidem řekl, že musí poslat peníze. Jeho slova byla vyslyšena a celá akce vzápětí vydělala přes sto miliónů dolarů a pomohla těm, kteří to potřebovali nejvíce, před jistou smrtí. Bob Geldof poté prohlásil, že už nikdy nic podobného neuspořádá, ale za dvacet let se překonal ještě s větším Live 8.

Vraťme se ale k hudbě a roku 1985, jelikož Live AID bylo svědkem řady legendárních momentů. Začněme kapelou Queen, jejichž vystoupení se řadí k nejlepším v rockové historii při kterém zahráli Bohemia Rapsody, We Will Rock You, či Radio Ga-Ga. Za tímto strhujícím výkonem pravděpodobně stojí teprve nedávné zjištění, že se Freddie Mercury nakazil AIDS.

Návrat Paul McCartneyho na pódium po pěti letech od smrti Johna Lennona, při kterém celému Wembley na klavír zahrál všemi známou Let It Be, se neobešel bez slz. Mick Jagger předvedl pořádně rozjetý duet s Tinou Turner a David Bowie věnoval song Heroes svému synovi stejně jako “Všem našim dětem a dětem tohohle světa.”

Přáli byste si, aby se podobný koncert ještě někdy opakoval?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit