Letní prázdniny se rychle blíží a nastává čas na shánění brigád. V tomto období se mnoho studentů, kteří si chtějí přivydělat, už po nich začíná rozhlížet. A je to tak správně, duben a květen jsou nejlepší měsíce pro nalezení slušného letního zaměstnání. Orientovat se na trhu práce ale vůbec není jednoduché, a najít dobrou brigádu teprve ne.

Prvním krokem k úspěšnému nálezu brigády je poptání se v okolí. Opravdu je to asi ten nejlepší způsob, zeptat se rodičů nebo známých, protože v mnoha případech vám právě oni můžou dopomoci k letnímu výdělku.
Pokud ne, existují samozřejmě portály s širokou nabídkou prací a brigád.  Na internetu jich najdete pěknou řádku, přesto je ale dobré hledat hlavně na osvědčených portálech (jako jobs.cz, práce.cz, fajn-brigady.cz apod.)
Jestli se vám nezamlouvá nebo neosvědčí ani jedna z předchozích variant, pak můžete zkusit se poptat přímo v místě, pokud už máte nějaké vyhlídnuté nebo zajít do pracovní agentury. V tomto ohledu musíte být ale velmi opatrní, vybírat jen „opravdové“ agentury s povolením od Ministerstva práce a sociálních věcí. Hledání práce přes agenturu je však doporučeno spíše v případě brigády v zahraničí než v Česku.

Brigáda v zahraničí?

Velmi populární mezi staršími studenty jsou i brigády v zahraničí. Všichni dobře známe sběr ovoce, po kterém už dotyčný nemusí dané sladké plody do konce života vidět. Jak už bylo zmíněno výše, tyto brigády je lepší hledat přes zprostředkovatelské agentury. S hledáním zaměstnání vám také může pomoci vyhledávač EURES, kde můžete přímo najít pracovní nabídky v Evropě nebo odkazy na další stránky s nabídkou práce ve vámi vybrané zemi. Pro brigádu v zahraničí, pokud s ní ještě nemáte zkušenost, je jistě dobré sehnat parťáka, protože ve dvou, a obzvlášť v neznámém prostředí, se to lépe táhne.

zdroj:www.jobs.cz
zdroj: jobs.cz

Co dělat?

A co vlastně budu dělat za práci, zní otázka mnoha studentů.  Nejvíce pracovních nabídek se v letním období vyskytuje ve službách, obchodu nebo marketingu, ale samozřejmě i cestovním ruchu nebo pohostinství. Nasnadě je tedy práce v občerstvení, rozdávání letáčků apod.

Když nenajdu brigádu?

Pokud se vám brigádu přes všechno úsilí najít nepodaří, nezoufejte. Sice to nebude to léto, přes které vyděláte peníze, ale na druhou stranu budete mít volno a budete si ho moci užívat. A pokud neztratíte chuť do práce ani po neúspěšném hledání, můžete zkusit dobrovolnictví. Spousta organizací potřebuje dobrovolníky, bez kterých by si nevěděla rady. Můžete tak pomoci u seniorů, dětí – v domovech, v nemocnici apod. Pokud se k tomu rozhodnete, můžete se zaregistrovat do Databáze dobrovolníků České republiky. Vaše práce sice nebude ohodnocena finančně, ale bude nedocenitelná.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s brigádami a dobrovolnictvím? Pište do komentářů!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit