Když se například nějakého sneakerheada zeptáte na otázku: „Jaké jsou nejlegendárnější tenisky?“ většina z nich vám určitě odpoví: „Nike Air Force 1„. A nemusí to být ani sneakerhead nebo někdo tomu podobný. Tuto botu zná snad každý, kdo se aspoň trochu zajímá o streetware a věci tomu podobné.

Tato bota vydělává společnosti Nike ročně odhadem 800 milionu dolarů. Byla vytvořena roku 1982 návrhářem Brucem Kilgorem, který dodnes pracuje pro Nike. Nosili ji basketbalisté a zároveň to byla první basketbalová bota, co používala technologii Air. Takto vypadala původní colorway z roku 1982, kdy bota nenesla název „Air Force 1“, ale jen „Air Force“:

The_original_colorway_Air_Force_I_from_1982

Jedno z poznávacích znamení Air Force 1 je malý medailon (zvaný deubré), na kterém je zkratka „AF-1 (Air Force 1) a „’82“, což značí rok vzniku boty samotné:

Deubre

Víte, kolik existuje barevných kombinací této boty? Okolo 2000! Je to nepředstavitelné množství a i to dělá z Air Force 1 nejprodávanější sportovní botu v historii. 2000 barevných kombinací a spousta kolaborací například s Riccardem Tisci, Supreme, Pigalle, Undefeated a tak dále.

Nyní pár zajímavých faktů z internetu:

 1. Existuje song z roku 2002 inspirovaný těmito teniskami ( Nelly – Air Force Ones ) -> https://www.youtube.com/watch?v=BfzsMQGqrt0.
 2. Když Air Force 1 roku 1982 vyšly,je skupina jménem „Original Six“ ( šest hráčů z šesti týmů ) nosila a dávala jim promo. Jména hráčů:
  • Moses Malone (Philadelphia)
  • Michael Cooper (LAL)
  • Jamaal Wilkes (LAL)
  • Bobby Jones (Philadelphia)
  • Mychal Thompson (Portland)
  • Calvin Natt (Portland)
 3. Bota je pojmenovaná podle letadla, kterým létá prezident.
 4. AF1 je bota, která přivedla Tinkera Hatfielda k designování sneakers místo budov.

nike-rt-air-force-1-black-1

Doufám, že jste se dozvěděli nějaké nové poznatky, a byl bych rád, kdybyste do komentářů poslali pár AF1, který vlastníte právě vy, a nebo klidně pár, který máte vysněný. Třeba můj je AF1 x Tisci.

Dále napište, o jakých legendárních teniskách byste si rádi přečetli další článek a sdílejte tento díl mezi své přátele!

2
Zanechat komentář

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené