Jak odvyprávět příběh, který se zaryl pod kůži a nejde z ní vytrhat? Za pomocí zkreslených kytar a zjitřující elektroniky, s nečekanými zvraty a nezvyklou strukturou písní, které je možné považovat jako další příkladnou ukázku art rocku. Kanadští Braids, točící se okolo zpěvačky Raphaelle Standell-Preston, se v české premiéře v MeetFactory představí 4. dubna.

Braids, na pohled nevýrazná trojice, ale křehká i naléhavá, vášnivě svá. Zjevnou zranitelnost lze pocítit na první dobrou – v tónině, v textech, v performanci. Braids znamená v překladu „copánky”, a jestli se jednou zdají být ozdobou, jindy se stávají svěrací kazajkou. „Rozbrečela jsem se, když jsem byla během rozhovoru poprvé dotázaná, zda Miniskirt, kterou jsem napsala, byla mou zpovědí o sexuálním zneužití,” začala nejprve Raphaelle Standell-Preston svůj odvážný a odzbrojující blogový zápis před dvěma lety, když ještě #MeToo nebylo pojmem.

K tomu, aby to následně pronesla z plna hrdla, se připravovala měsíce. Pročítáním feministických manifestů, memorováním vět, jimž by mohla uvěřit, byť to ještě nebyl její příběh. „Najednou jsem se ocitla před mikrofonem, do něhož jsem se mohla vyřvat, vykřičet skrývané momenty svého života. Uprostřed uměleckého vypětí jsem se cítila očištěna,” dodává k příběhu Miniskirt, skladby o sexuálním zneužívání ženy v patriarchální kultuře. Bylo by však nešťastné přemýšlet o Braids jako o skupině jednoho hitu.

Do jisté míry se Miniskirt stala pozapomenutou hymnou zatím posledního Deep in the Iris (2015), které je plné vzpomínek – neradostných příběhů, které přecházejí od vyčítání rodinných chyb až k domácímu násilí – a Braids jej označili za rozloučení s minulostí. Poslední plnohodnotné album je v důsledku dle slov kritiků bezprostředním a nejzářivějším albem jejich skromné diskografie. To neposledně stvrzuje cena Juno Award za nejlepší kanadské album roku a dokládá, že jde o jednu z nejnápaditějších tamních skupin současnosti. Hlasem křehká, slovy výrazně průbojná Raphaelle Standell-Preston je mimo jiné známá také z partnerského projektu Blue Hawaii, s nimž v mezidobí vydala album. Se společensko-kritickými Braids posléze ještě EP skladeb, které mají podobně působivý rukopis, akorát že na předchozí album by se nevešly.

Zatím poslední zákulisní informace nasvědčují, že před jejich dalším turné a první českou návštěvou chystají Braids vydat ještě pár singlů. I když to bude koncert oblažující, s touhle kanadskou trojicí to lehké mít nebudeme a bez šrámů to ve středu 4. dubna neprojde. A mimochodem, pár let zpátky doprovázeli Braids na turné Wye Oak, kteří v MeetFactory zahrají ani ne měsíc po nich…

Vstupenky:

290 Kč na www.meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
390 Kč na místě 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit