Drogy. Slyšíme a čteme o nich v médiích, narážíme na ně ve světě, kterým kráčíme, odsuzujeme lidi, kteří je berou, víme, že je to špatné. Ale kdo z nás skutečně jde nahlédnout pod pokličku těmto návykovým látkám, látkám, co berou život a hlavně duši?

Kdo z nás si skutečně zjistí, jak si na tom drogy mezi mladými stojí? Kdo z nás pak jde a varuje před tím naše děti, sourozence, bratrance, sestřenice a kamarády? Kdo ukáže světu, že tudy cesta nevede, že život je jen jeden a že svět, který závislý člověk zpočátku vidí barevně, se pro něj navždy stane černobílý?

Parta studentů z VŠE to udělala: „Dostali jsme ve škole za úkol změnit svět k lepšímu, a tak jsme se ho rozhodli udělat barevný. Náš tým „Barevný svět (bez drog)“  oslovil 4 mladé lidi, kteří se nám svěřili s jejich životními příběhy a zkušenostmi s drogami,“ vylíčila nám účastnice této skupiny.

Mnoho lidí neví, že děti začínají s drogami už od 11 let života. Případů hospitalizací v detoxikačních centrech a léčebnách přibývá a průměrný věk první zkušenosti s drogami se každoročně snižuje.  Rodiče mnohdy zůstávají k této problematice neteční, dělají, že se to jejich dětí rozhodně týkat nemůže, někdy na to ani sami nepřijdou, nebo až tehdy, když už je pozdě. Nechtějí být ti „zlí a přísní“, raději snesou svým dětem modré z nebe, všechno jim dovolí, než aby se realitě postavili tváří v tvář a nabídli pomocnou ruku.

Ve společnosti vznikají různá dogmata o tom, že drogově závislí pochází ze sociálně slabších rodin, že nejsou dostatečně inteligentní, že nikdy nemají cíle něčeho většího dosáhnout. Omyl. Drogy najdeme všude. Jak v rodinách sociálně slabších, kde děti musí začít krást, nebo drogy samy začít prodávat, tak v rodinách zámožných, kde pro svoji dávku koksu jen vztáhnou ruce k tatínkovi pro kapesné.

Toho jsou jasným příkladem čtyři účinkující v tomto videu. Jedna slečna začala v 11 letech a ještě ten rok se stala rovnou dealerkou drog mezi jinými dětmi přímo na gymnáziu, tím si vydělávala na svoji dávku. Druhá se s drogami seznámila v 15, pochází ze zámožné rodiny, chodí na kvalitní školu, bystrá a inteligentní slečna, do které by nikdo na ulici při potkání neřekl, jak rozsáhlé zkušenosti s fetem už má.

Třetí dívka začala z lásky, aby pochopila svého milovaného. To bývá taky velmi častou příčinou vzniku závislosti. Člověk si řekne, že to „jen“ vyzkouší,  jen jednou,  jen ještě jednou…

„Ve videu by měl všem otevřít oči její názor na marihuanu. Za lehkou drogu by se brát neměla. V 60. letech se prodávala marihuana s 2% THC, dnes už ji můžeme pořídit i s 35% THC, mladí lidé si tak můžou touto „nevinně“ vypadající drogou vytvořit závislost, probudit touhu zkoušet další druhy drog, zajistit si fatální následky na celý život.“

Míra stability a lability hraje také poměrně silnou roli ve vývoji závislostí u mladých. Někomu drogy nemusí působit větší obtíže, někdo díky nim skončí na antidepresivech a léčí se celý život, většině lidem to sebere rodinu a přátelé, dá jim to možná stejně závislé kamarády, ale jak slyšíme ve videu – ti buď umřou, nebo skončí v kriminálu.

Zhlédněte následující dokument, poslechněte si příběhy 4 účinkujících a začněte trochu tuto problematiku vnímat.

Drogy jsou zlo. Drogy berou duši. Pojďte o tom přesvědčit svět.

text: Veronika Zárubová

3
Zanechat komentář

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
TonyAnezkaChevy Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Chevy
Host
Chevy

Ono kdyby si autorka uvědomila jisté věci, tak by každý příběh nezačínal typem: “jednou jsem si zkusil marihuanu a už to jelo“. Uvědomte si proč marihuana je častým startérem – sama o sobě by velice prospěla ekonomice státu, a to už jen legalizací pro rekreační účely. Už jen turistický ruch jak by narostl. Nikdo se nikdy ještě nestal fyzicky závislým na marihuaně. Má po tisíce let prokázanou využitelnost od papíru, po textilní průmysl, po gastronomii, dále se dá konopí využít jako palivo do motorů, o zdravotnictví vůbec nemluvě. Jenže dnešní svět je jeden velký byznis, který by legalizací marihuany ve… Číst vice »

Anezka
Host
Anezka

Možná by byla lepší cesta se nejdříve informovat o tom, jak tento projekt vznikal a proč, než budete dělat závěry. Jsme ochotni cokoli zodpovědět. Nicméně scénář nebyl. Každý účinkující sdělil výhradně, co si přál a nebyl řízen. (Minimálně tak mi váš komentář vyzněl)

Tony
Host
Tony

Souhlas s Anezkou. Chevy uz si do dokumentu promita neco ze sveho zivota, co s timto nema nic spolecneho. Ten dokument se mi libi prave proto, ze vznikl z nestrukturovaných rozhovoru a ani se nesnazi nijak generalizovat na celou populaci. Predava poselstvi prave jen techto lidi. Jeste dodam, ze jsem se vytvareni neucastnil, ale zpetne vidim do procesu.