Erika M. Anderson aka EMA, poprvé zahraje v Praze a to v MeetFactory v pátek 13. října. Přiveze sebou nejnovější desku Exile in the Outer Ring – obraz současné Ameriky, kde v jednom světě platí lidi za kafe pět dolarů, zatímco jiní mizí na předměstích s mexickými večerkami a už o nich nikdy neuslyšíte. Nečekejte ale žádné sociální srdceryvné písničkaření. Nové album je noisové, zpěvačka si hraje se zvuky a nebojí se experimentovat.

EMA se narodila v Jižní Dakotě, v zemi, kde udělat si obrázek o tom, co je chudoba a „white trash“ není zrovna problém. Živná půda pro její nejnovější desku Exile in the Outer Ring, která vyšla 25. srpna 2017 na labelu City Slang. Zpěvačka začínala v kapele drone-folkové Gowns, brzy se ale pustila na sólovou cestu a v roce 2010 debutovala albem Little Sketches on Tape. Rozhodně jí vyneslo pozornost hudebního scény, takže když světlo světa spatřila druhá deska Past Life Martyred Saints (2011) rozpoutalo se EMA šílenství. Pitchfork okorunoval album známkou 8.5 a nazval ho „překrásnou kolekcí písní o bolesti a ztrátách.“ Hrnuly se přirovnání k Patti Smith, Cat Power nebo Kim Gordon ze Sonic Youth, EMA prostě byla „new band of the day.“

Jestli se v něčem EMA podobá zpěvačkám, ke kterým byla za svou kariéru přirovnávána, tak je to její silná osobnost. Za každou písní, kterou složí, si stojí, nebojí se zpívat o nepříjemných tématech a všeobecně působí jako člověk, který to má v hlavě poměrně dost jasně srovnané. Nové album Exile in the Outer Ring to dokazuje. Pitchfork sice slevil oproti předchozímu albu o půl bodu, ale nadšení přetrvalo. Všeobecná témata strachu a bolesti se přetavily do konkrétnější formy. Album je často označováno jako politické, vznikalo v době, kdy už bylo jasné, že Trump bude příštím americkým prezidentem a jistá skepse, co s národem svobody bude, je na něm patrná. Není to ale deska, která by jasně hlásala, co je dobré a co ne, je to spíše výpověď o době, kdy přejdete ulici a jste najednou v jiném světě. V době, kdy desku připravovala, žila EMA na portlandském sídlišti – světě odosobněné pracující třídy, mexických večerek, amerických vlajek, které prázdně plápolají ve větru a prázdných obchoďáků. „Outer Ring označuje ideu, že jsou lidé často vytlačováni z městských center, protože si prostě nemůžou dovolit tam žít. Ale také to může naopak značit to, že se stěhujete do města, protože na venkově nemáte žádný život,“ vysvětluje zpěvačka svou představu, kterou chtěla zachytit na novém albu.

Píseň Breathalyzer, kde se zpěvaččin hlas prodírá tornádem hluku, pulzující Fire Water Air LSD, život vězeňských gangů popisující song Aryan Nation nebo jednoduchá Down and Out, kde se EMA jednoduše ptá „what are you hoping for?“ Střípky příběhů, které tvoří jeden velký příběh současné Ameriky. Jak ale zpěvačka sama říká: „Není to úsměvný příběh, nečekejte šťastný konec.“ Fanouškům, kteří přijdou v pátek 13. října do MeetFactory ale na tváři úsměv určitě nějakou dobu vydrží – málokdy se poštěstí vidět naživo zpěvačku, která pravděpodobně bude jednou z hlavních ikon naší doby.

Supportem bude multimediální projekt vizuální umělkyně a hudebnice Nadii Buyse z Německa – Dubais.

Vstupenky zakoupíte na www.meetfactory.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit