V datum Světového dne úsměvu, který se slaví v pátek 6. 10. na počest autora ikonky populárního smajlíku Harveyho Balla, byla v Praze založena církev smíchu Ecclesia Risorum (www.nebojsesmat.cz). Projekt Neboj se smát chce umožnit Čechům usmívat se na občanských průkazech, což stávající legislativa zakazuje. Projekt, který má poukázat na nesmyslnost „státem posvěceného neutrálního výrazu na osobních dokladech“, podpořily osobnosti kulturního a společenského života jako světoznámý jazzman Rudy Linka, herečky Ester Geislerová, Chantal Poullain nebo instagramerka a make-up umělkyně Kateřina KOKI Mlejnková.

Patrik Procházka, psycholog a jeden ze zakladatelů projektu Neboj se smát popisuje důležitost úsměvu: „Až v Americe jsem si uvědomil, že úsměv má obrovskou moc lidi spojovat a dodávat jim energii a naději. Najednou jsem nebyl černou kočkou s defektem, ale inspirativním člověkem, kterým jsem byl vždy, ale lidé v Česku mě tak nevnímali. Bál jsem se tu smát, aby mě zase někam nezavřeli. Můj úsměv brali jako defekt. Teď už se nebudu muset bát a nemusíte ani vy.“

Tomáš Studeník, organizátor FuckUp Nights a spoluzakladatel projektu Neboj se smát vysvětluje svou motivaci: „Štve mě, že se musíme při focení na občanku kabonit. Stát nám diktuje, co je ten pravý, předpisový výraz – tvář bez mimiky, bez emocí, tvář mrtvoly. Věřím, že přirozenější pro člověka je být naživu a usmívat se.“

Zleva: Tomáš Studeník, Patrik Procházka

Argumenty, že je třeba nezvedat koutky a neukazovat zuby kvůli ochraně před teroristy, jsou nesmyslné. Ve čtyřiceti šesti státech Ameriky z padesáti se můžete na fotce na řidičák usmívat. Nedávno firma Alibaba spustila v Číně technologii na placení pomocí úsměvu dokonce v KFC. Funguje to perfektně a dá se to využít i v biometrii na letištích. Patrik popisuje svou zkušenost při cestování do Spojených států: „Při vstupu do Ameriky kamera snímá člověka a srovnává ho s biometrickými údaji v pase. I přesto, že v pase se neusmívám, ale na kameře ano, ještě nikdy mi nezakázali se usmát.“

„Jediný a zcela na hlavu postavený způsob jak se dnes můžete v Čechách legálně usmívat na občance je založit si církev. A tím chceme spolu s Patrikem poukázat na nesmyslnost celého ministerského nařízení a změnit jej. Lidé by měli mít možnost se tvářit přirozeným způsobem.“ dodává Studeník.

Zakladatelé církve Ecclesia Risorum s pomocí podporovatelů hereček Ester Geislerové, Chantal Poullain, umělkyně Kateřiny KOKI Mlejnkové, jazzmana Rudyho Linky a dalších sbírají tři sta podpisů, které registrace církve na ministerstvu vnitra vyžaduje. Podpisový arch je možné podepsat v pražském Operu (www.opero.cz) v Salvátorské 8.

Před koncem roku by měla být žádost na ministerstvo odeslána a umožněno tak všem obyvatelům České republiky, aby se v roce 2018 už nemuseli stydět za svoje fotky na občankách.

O zakladatelech církve smíchu Ecclesia Risorum:

Patrik Procházka, psycholog (www.drzsesvychsnu.cz) a spoluautor projektu Neboj se smát (www.nebojsesmat.cz), se rozhodl prolomit limity ve svém životě a nekompromisně se držet svých snů. Po absolvování Gymnázia Open Gate za podpory The Kellner Family Foundation získal podporu The Bakala Foundation, díky které dokončil svá studia v oboru psychologie a byznysu na Lynn University v Boca Ratonu na Floridě a vrátil se zpět do České republiky, aby mohl aktivně pomáhat zdejším lidem podívat se na věci ve svém životě jinak.

Patrik Procházka

Během svých přednášek na školách a ve firmách lidem za pomoci svého životního příběhu ukazuje, že nic není nemožné. Že nezáleží, v jaké životní situaci se nacházíme, ale na naší vnitřní jistotě a víře. Teprve až si uvědomíme, že vše, co se děje, se děje pro naše dobro, můžeme žít plnohodnotný a šťastný život.

„Můj život by už od začátku výjimečný – pády jsem se naučil brát s úsměvem a naučilo mě to, že právě úsměv je to, co mi pomůže najít sílu vstát a jít dál. Dokonce i když mě okolí přesvědčovalo, že dokud nebudu normální, nebudu žít a nikdo mě nebude ani chtít, že budu pro všechny jen neplatný člověk a nikdy to nebude jinak, usmíval jsem se. Vím totiž, že ať se stane cokoli, neumřu sám – umřu s úsměvem a s radostí, že jsem tento úžasný svět mohl pomoci rozzářit.“

Tomáš Studeník, společenský hacker a spoluautor projektu Neboj se smát, se věnuje podpoře podnikatelského ducha mezi mladými Češkami a Čechy prostřednictvím večerů oslavujících nezdary v bzyznyse a životě FuckUp Nights (www.fuckupnights.cz). Akce navštívilo již téměr deset tisíc studentů, startuperů a kreativních lidí a vyslechli si přednášky od sto padesáti úspěšných osobností, které na sebe veřejně prozradily, co se jim nepovedlo, co jim to vzalo a dalo.

Tomáš Studeník

Kromě FuckUp Nights Tomáš organizuje celosvětové Hackathony CEE Hacks (www.ceehacks.com), kde pomáhá hledat nové české technologie a nápady, které změní svět.

1
Zanechat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
John Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
John
Host
John

Jediná cesta k nebi. Pokud chceme jít do neznáma místa, že neznáme cestu k neznámému místu, Potřebujeme člověka, aby od tohoto místa někdy jel na toto místo nebo osobu zvedni nás, takže se neztratíme Tento způsob myšlení je velmi rozumný a může přijmout svou logikou. Chceme-li jít do nebe, potřebujeme člověka, který zná cestu Nebe nebo osoba z nebe jdou na Zemi a může se vrátit zpět opět do nebe. Osoba je Ježíš, jde zpět do nebe svědky jeho učedníků (Skutky 1: 9-11), tak Ježíš nemá Hrob na zemi. Ježíš vás může přinést k nebi, ale další člověk že jeho… Číst vice »