Brighton. Přímořský skvost na jihu Anglie, oblíbený mezi turisty, mládeží, studenty i zbohatlíky z Londýna, jehož historie sahá až do přelomu 15. a 16. století.

Trocha historie

V 18. století začal rozvojový boom města, když Richard Russell začal svým pacientům předepisovat medicínské využití mořské vody, díky čemuž se z rybářské vesnice brzo stalo oblíbené lázeňské město, kam jezdil i král Jiří IV., který zde nechal vystavět královský pavilón s indickou a orientální architekturou.

Během sta let díky železničnímu spojení s Londýnem narostl počet obyvatel o víc jak 100 tisíc. Město bylo obohaceno o mnoho jednodenních turistů, kteří se sem jezdili rekreovat a odpočinout od ruchu velkoměsta. Dnešní Brighton (oficiálně Brighton & Hove) se těší okolo půl miliónu obyvatel.

Turistické město držící si punc originality

Hlavní turistickou atrakcí není nic jiného než molo Brighton Pier, na kterém nechybí hrací automaty, horské dráhy, kolotoče, strašidelný hrad a samozřejmě hodně stánků s jídlem. Hned vedle mola se tyčí i dominanta celého města – vyhlídkové kolo nebo akvarijní centrum, od kterého po celou délku pláže máte jednu hospodu za druhou. Na samotné pláži můžete najít plno rodin s dětmi, studenty či party přátel grilujících při západu slunce. Z pláže můžete též vidět West Pier, které z větší části shořelo a od té doby se jeho zbytky tyčí nad rozbouřeným mořem.

Hned u pláže najdete i útesy Seven Sisters, které jsou známé padajícími nešťastníky, či na venkově za městem Devil’s Duke, odkud můžete vidět celé město jak na dlani. Jestli chcete ale opravdu něco speciálního, tak hned vedle domu zpěvačky Adele můžete najít nudistickou pláž.

Brighton ale není jen pláž. Město tvoří mnoho muzeí a galerií, mezi které patří množství kaváren, ve kterých můžete zakoupit umělecká díla přímo od autorů. Oblečení a další spotřební zboží si lze nakoupit v obchodním domě na Churchil Square hned v centru nebo na hlavní nákupní třídě North Street, ale pokud chcete přece jen něco originálního, tak si projděte vedlejší uličky plné krámků s originálními kusy.

North Laine
North Laine

Jídlo, kam se podíváš

Anglie je sice známá svojí ne zrovna nejlepší kuchyní, ale díky lidem z celého světa, kteří tu bydlí, můžete najít k jídlu téměř cokoliv. Hlavní ulici sice zdobí několik “all you can eat” podniků, ale byla by škoda také nevyzkoušet něco jiného.

V městě najdete plno asijských a indických restaurací. Pokud chcete ale opravdu něco dobrého, tak si zajděte do Burgers Brothers. Miniaturní fast food, kde si lze objednat jen burger bez hranolek. Kečup? Na ten zapomeňte! Tady jsou domácí omáčky, výborné maso z vesnických chovů a zelenina z trhu. Samozřejmě tomu odpovídá i minimální cena šesti liber.

Po ránu si nemůžete dát nic typičtějšího pro Anglii než všemi známou snídani plnou slaniny, párků a luštěnin, či sendviče, které koupíte snad v každé kavárně. Jelikož ale v poslední době letí i zdraví životní styl, tak je velmi oblíbený fast food Itsu se saláty, polévkami, rýží, sushi, luštěninami a masem. Též ale nesmíme zapomenout na to nejhlavnější – Fish & Chips!

ITSU
ITSU

Studentský, kulturní a noční život

Ve městě i v jeho okolí najdete spoustu škol, či University of Brighton, do které chodí okolo dvaceti tisíc studentů. Brighton je též plný mezinárodních škol angličtiny pro studenty z celého světa, kteří se nejčastěji schází v noci na náměstí Churchill Square, odkud pak odchází dál za nočním životem.

Tady však funguje všechno jinak. Pokud se neprokážete občankou nebo pasem, že vám je více než 18 let, nikam vás nepustí. I před každou malou hospodou stojí sekuriťák, který má za úkol kontrolovat pro jistotu i lidi, kteří vypadají na dvacet pět let. Takže jestli plánujete jet do Brightonu, tak doporučuji až po vašich osmnáctinách. Brightonské hospody jsou známé svou specifickou výzdobou nebo živou hudbou. I tak vám ale poslední pivo nalijou nejpozději ve dvacet tři hodin (v klubech ve tři hodiny), proto můžete najít opilé partičky už za světla. Jelikož ale anglické pivo za moc nestojí, můžete v hospodách narazit i na klasickou točenou Plzničku.

V Anglii už dávno platí zákaz kouření v uzavřených prostorách, takže každá hospada a klub má venku svoje místo pro kuřáky. Nutno uznat, že je to skvělý hned z několika důvodů: vevnitř se dá dýchat, oblečení si můžete vzít i druhý den a venku mezi kuřáky se můžete lépe seznamovat.

Kluby tu jsou po celém městě, včetně pláže. Můžete tu najít jakékoliv druhy od těch s mainstreamovou hudbou, rockové, erotické, nebo gay friendly, kterých je Brighton plný.

LGBT život

Jak jsem už zmínil gay friendly kluby, tak důležitým aspektem města je jeho otevřenost k LGBT lidem, kteří mají i vlastní duhovou čtvrť připomínající San Francisco. Duhové vlaječky vlajou všude, kam se podíváte – z kaváren, obchodů, klubů, domů i bytů. Pokud chcete zažít něco speciálního, tak zajděte například do Marlborough hospody, nad kterou je divadlo pro padesát lidí, ve kterém se konají alternativní představení.

Brighton je během celého roku naplněn jedním festivalem za druhým (včetně velkých EDM akcí), ale za ten nejoblíbenější se považuje právě Brighton Pride, konající se na přelomu července a srpna. Snad ve všech podnicích se vyvěsí duhová vlajka – včetně radnice. Všichni lidé slaví celý pátek a sobotu na ulici, jako by byl Silvestr. Plno ohňostrojů, DJs na ulici, všichni se zdraví a vykřikují “happy pride”. Hlavním bodem je sobotní pochod přes celé město, kterého se účastní více jak dvě stě padesát tisíc lidí, mezi kterými nechybí důchodci, rodiny s kočárky, studenti a v podstatě lidi všeho věku a sexuální orientace.

Celý pochod míří do Preston parku, kde se koná hudební festival s několika pódii, na kterých letos vystoupili i takové hvězdy, jakými jsou Fatboy Slim, Ella Henderson, Foxes nebo The Human League.

Brighton Pride Music Festival
Brighton Pride Music Festival

Doprava

Hlavním dopravním prostředkem je kromě auta typický double-deck. Červený dvoupatrový bus, přičemž některé linky mají zabudovanou i wifi. Rozhodně ale nečekejte, že přijedete včas. Kdo nemá lístek, tak povinně platí hned u řidiče. Zas na druhou stranu je většina řidičů opravdu milá. Všichni řidiče zdraví a děkují při vystupování a není divu. Řidiči na vás klidně počkají i dvě minuty, když vás vidí dobíhat, nebo vám zastaví mimo stanici. Centrum Londýna je vlakem jen necelou hodinu jízdy.

Shrnutí? Jestli budete mít někdy možnost jet do Brightonu, tak toho určitě využijte. Já osobně snad ještě nikdy nebyl ve městě, kde by byli lidé tak milí a open minded jako právě v Brightonu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit