Asi to každý známe. Potřebujeme udělat jednoduchou práci, například prezentaci do školy. Jenže pořád nás něco rozptyluje. Píše nám někdo na Facebooku, přijde nám mail, dva gangsteři nám přivezou zakrvácený auto atd. Nakonec to dopadne tak, že místo dvou hodin nad prezentací strávíme hodin pět. Jak tedy tento jev co nejvíce eliminovat a jak pracovat efektivně? S tím se vám pokusím v následujícím článku pomoci.

Sám jsem student a mám hodně okolních aktivit, takže se často s tou problematikou potýkám. Zde jsou 3 zdánlivě jednoduché kroky, které vám pomůžou k větší produktivitě.

Plánujte

První důležitá věc je umět si uspořádat svůj čas. Pokud máte alespoň 10 minut času, kdy například jdete ze školy domů, využijte je k tomu, že si rozmyslíte, co všechno musíte v ten den udělat. Také je dobré si určit nějaký časový plán. Například po příchodu domů budu mít hodinu na odpočinek a jídlo, poté dvě hodiny na školu atd. Dobrou pomůckou jsou diáře nebo jen papírky s poznámkami. Na nich můžete mít napsané vše, co je potřeba udělat. Už jen tento první krok vám pomůže velice zefektivnit vaši práci. Důležité je opravdu vše dodržet tak, jak jste si určili a nevynášet tedy koš v době, kdy je potřeba psát sloh…. nebo uklízet to auto.

Eliminujte rozptýlení

Další klíčovou věcí k zvládnutí vaší práce v co nejkratším čase je nenechat se rozptýlit. Částečně tento krok souvisí s tím prvním. Co se týče domácích prací, máte dvě možnosti: udělat je prvotně, aby nás poté nelákalo je dělat místo vaší práce a nebo na ně nemyslet a udělat je až poté, co naši práci máme hotovou. Jaká verze vám vyhovuje více, je na vás, ale je důležité, aby nám tyto věci nelezly do naší práce.

Další věc je telefon a internet. Naše telefony mají skvělou vlastnost: režim letadlo. Tento režim vám vypne veškerou komunikaci s okolním světem. Wi-Fi, data i mobilní signál. Když začínáte pracovat, tak tento mód zapněte. Pokud nejste ředitelem nemocnice, tak pravděpodobně nikdo neumře a ten hovor hodinu či dvě počká. Počítač také nechte raději vypnutý. Pokud ho potřebujete k práci a potřebujete k ní i internet, tak zapněte pouze prohlížeč, na něm Google, Wiki a podobné věci, o kterých víte, že použijete, a víc si zakažte zapnout.

Bydlíte-li s rodiči, partnerem či někým jiným, tak jim oznamte, že jdete pracovat a ať vás neruší. Zprvu jim to možná bude připadat zvláštní ale časem si určitě zvyknou. Navíc najednou získáte krásnou výmluvu pro všechny chvíle, kdy budete chtít mít soukromí… Třeba na sledování Pulp Fiction.

Odpočívejte

Tento bod zní velice příjemně, ale nenechte se zmást! S odpočinkem se to nesmí přehánět, to bychom toho pak moc neudělali.

Vezměte si minutku z kuchyně nebo aplikaci v mobilním telefonu a nastavte si 25 až 30 minut. Po tuto dobu pracujte. Ale když píši pracujte, tak myslím opravdovou práci. Žádné rozptylování. Dodržujte předchozí kroky a uvidíte, že za těchto 30 minut toho stihnete více, než jste doposud stihli za 2 hodiny. Po tomto časovém úseku si znovu nastavte minutku, tentokrát už jen na 10 až 15 minut. Toto bude váš odpočinkový čas. Po uplynutí tohoto úseku začněte znovu až dokud nebudete mít všechnu práci hotovou.

Tento krok je potřeba synchronizovat s krokem prvním, což není vůbec jednoduché. Postupem času ale už dokážete celkem přesně odhadnout, co vám jak dlouho zabere, a jakmile si tuto techniku osvojíte, budete mnohem produktivnější.

Pod tento bod také spadá spánek. Spánek je samozřejmě důležitý a je potřeba ho do našeho denního programu zahrnout. Určete si nějakou hranici, například, že nebudete pracovat po osmé hodině večer. Tuto hranici pak dodržujte a snažte se ji udržovat tak, abyste měli dost času na spánek.

Pokud se naučíte tyto 3 kroky dodržovat a osvojíte si je, pak věřím, že dokážete zvládnout mnohem více práce v mnohem kratším čase. Připravte se na to,  že to nebude zpočátku jednoduché, ale myslím si, že se to vyplatí!

Pokud se vám článek líbil, budu rád, když ho budete sdílet, moc mi tím pomůžete! Pokud vás zajímají podrobnosti a zákulisní informace z tvoření seriálu Gentleboy, můžete mu dát odběr na YouTube, sledovat ho na Facebooku a nebo na Instagramu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit