Zima je v plném proudu a vy už počítáte dny, kdy autem vyrazíte na hory. Jedete do Alp a čeká vás několikasetkilometrová cesta? Nebo dáváte přednost českým horám? Je to vlastně úplně jedno. Každá cesta do hor je pro automobil zátěž, zvládne ji jen tehdy, bude-li řádně připraven. Naučte se zvládat kompletní přípravu co nejrychleji a současně precizně.

Všechny kapaliny na ideální hladině

Přípravu auta zvládnete v pohodě v garáži a nemusíte být žádný velký mechanik. V první řadě pečlivě zkontrolujte hladinu všech provozních kapalin: jedná se o olej, kapalinu do ostřikovačů, vodu v chladiči (zkontrolujte, zda v ní máte nemrznoucí směs) a nezapomeňte ani na brzdovou kapalinu. Všechny dolijte na ideální hladinu. Do auta si přibalte zásobu kapaliny do ostřikovačů. Do auta je také vhodné koupit rozmrazovač skel, musíte totiž počítat s tím, že na horách bude mráz. Dostat se do zamrzlého auta není legrace, přečtěte si proto raději ještě tyto dobré tipy.

Důsledná kontrola pneumatik

Jízdní vlastnosti a bezpečnost automobilu ovlivňuje stav pneumatik. Nepodceňte to! Zkontrolujte nahuštění a dezén. Podle zákona platného v ČR musí mít zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů 4 mm. Ojeté pneumatiky nebudou na silnici dobře držet a vy si tím koledujete o velké problémy, navíc zejména v zahraničí hrozí i vysoká pokuta. Abyste se vyhnuli na cestě v zahraničí problémům kvůli neznalosti legislativy, přečtěte si i další praktické rady pro řidiče.

Platnost dokladů

Nikdy nesmíte vyrazit bez platných dokladů. Při cestě mimo ČR by například řidič nad 60 let měl mít lékařskou prohlídku. Pozor si dejte na platnost pojištění, v ideálním případě byste měli mít povinné ručení i havarijní pojistku. Raději se připravte na krizové situace a zkontrolujte platnost lékárničky, do auta si dejte reflexní vesty.

Tento článek vznik ve spolupráci s online magazínem pro motoristy www.motocars.cz.

Článek je reklamní sdělení

Zanechat komentář

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.